neděle 25. října 2020 Beáta

Volnočasové aktivity se přesouvají na internet. Koncerty, lekce jógy i cirkusové představení si můžete užít u vás doma

Po zákazu hromadných akcí se na internetu vyrojily možnosti, jak se zabavit doma. Lidé živě vysílají lekce orientálních tanců, protahovací cviky vhodné při práci z domu i koncerty.

Doma se můžete protáhnout nebo se naučit základy jógy

Mnoho lidí má možnost poprvé vyzkoušet dlouhodobou práci z domova. Nejen těm, ale i lidem dojíždějícím do kanceláře se může hodit živý přenos protahovacích cviků a tipů, jak si vybudovat zdravé pracovní návyky. Přenosy vedou Nela a Pavlína ze společnosti FPohybu, vždy v devět ráno v češtině (respektive slovenštině) a ve dvě odpoledne v angličtině. „Z dôvodu sedavého životného štýlu sú niektoré časti tela nadmieru preťažované. Preto s účastníkmi každý deň zdieľam kompenzačné cvičenia. S tým sa spája výzva pre účastníkov, a to vybrať si do piatku 3 cviky, ktoré začnú aplikovať už sami počas práce,” vysvětluje myšlenku akce Pavlína Lašticová z Fpohybu. Tento týden je podle nich zkušební, ale vzhledem k tomu, že o streamy projevilo zájem přes 2500 lidí, mají určitě v plánu pokračovat a vylepšovat obsah lekcí. Podívat se na ně můžete na facebookové události Stay at home, stay in motion. Daily exercise for home office. 

Protáhnout se může i u živě vysílaných lekcí jógy. Paulus jóga na facebooku zdarma streamuje kromě lekcí jógy i přednášky o filosofii jógy a meditaci. Nejbližší lekci jógy pro začátečníky budou vysílat v pátek v poledne (lekce trvá zhruba hodinu), o filosofii jógy se zase dozvíte ve středu a čtvrtek o půl osmé večer. „Když teď lidé nemohou moc chodit ven, rozhodli jsme se je podpořit po fyzické i psychické stránce. Můžou si tak s námi zacvičit a zklidnit se. Moje žena si provizorně připravila lekce jógy pro začátečníky, já se zase hodně věnuju filosofii jógy a připravil jsem si povídání o tom, že jóga není jenom o mávání rukama na podložce, ale že má i nějaký filosofický přesah,” vysvětluje Daniel Paulus, který se ženou Kristýnou studio vede. Do budoucna mají pro zájemce připravené i online lekce meditace a nidra jógy, která slouží pro odbourávání stresu. 

Přibývají online koncerty, milovníci klasické hudby si můžou pustit i operu 

Spousta hudebníků teď vysílá své koncerty živě na Facebooku či Youtube. Minulý týden takto zahrál třeba Pokáč, Eva Farna či skupina Mirai, záznamy jsou k dispozici na profilech jednotlivých hudebníků. Tento týden se zase můžete těšit na koncert Lenky Dusilové, která bude koncert vysílat dnes od osmi z jazz klubu U Staré paní, a ve čtvrtek od sedmi zase vystoupí Monika Absolonová s klavírním doprovodem Ondřeje Hájka. Další typy na živá hudební vystoupení najdete třeba na facebookové skupině On-line koncerty

Milovníky klasické hudby zase potěší zpráva od Vídeňské státní opery, která se rozhodla zpřístupnit některé záznamy svých her online, přístup je zdarma na měsíc. Každý den bude po dobu dvaceti čtyř hodin k dispozici jedno představení na stránkách https://www.staatsoperlive.com/. Berlínská filharmonie na svých stránkách (https://www.digitalconcerthall.com/en/home) zase zpřístupnila záznamy představení z uplynulých deseti let. Na stránky je však nutné se přihlásit do 31. března a zadat kód BERLINPHIL. 

Příští sobotu nás také čeká online večer plný hudby a rozhovů z pražského Lucerna Music Baru pod názvem Koncert pro milion: Koronaviru navzdory. Výtěžek akce má jít na podporu českých zdravotníků, seznam účinkujících a další podrobnosti budou teprve uveřejněny. 

Na internetu se podíváte i na cirkusové představení

Ve středu 18. března od osmi večer uveřejní novocirkusový soubor Cirk La Putyka na svých facebookových stránkách hru Up End Down Symphony, která vznikla ve spolupráci s Filmovou filharmonií a byla na podzim uvedena v kinech. Soubor obvykle působí v uměleckých prostorách Jatka78, během jejich zavření si připravil sérii pravidelně “vysílaných” akcí na facebokových stránkách Cirk La Putyka (A)live, mimo jiné chystají novocirkusové studio pro děti, loutkové pohádky, večerní živě přenášená představení, záznamy inscenací i koncerty. „Naším cílem je nejen pobavit a rozveselit vás, diváky, ale také podpořit naše herce, akrobaty, techniky i tvůrce, kterým mimořádná situace znemožnila ze dne na den pracovat na jejich projektech,“ uvádí soubor na svých stránkách. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto od Paulus Jóga, Pokáč, Wiener Staatsoper, Cirk La Putyka

Štítky koronavirus, stream, hudba, jóga, cirkus, karanténa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.