Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Janáčkovo divadlo se o víkendu promění v Mahárádžův palác s chrámovými tanečnicemi Bajadérami

PR článek

Autoři | Foto Ctibor Bachratý

Balet Národního divadla Brno v pátek 18. října 2019 uvede obnovenou premiéru exotického baletu Bajadéra, který měl světovou premiéru před 142 lety. Diváci se mohou těšit na novou scénografii a vzácné hosty v hlavní mužské roli válečníka Solora. Na premiéře se divákům představí první sólista Finského národního baletu a český rodák Michal Krčmář. Reprízy 19. a 20. října ozdobí svým výkonem emeritní první sólista Bavorského státního baletu v Mnichově Maxim Chashchegorov! Další reprízy pak můžete vidět v listopadu 2019 a červnu 2020!

Obnovením baletu Bajadéra se v repertoáru Baletu NdB opět zaskví drahokam z baletní pokladnice 19. století. Titul, který jako by stál ve stínu slavných Čajkovského baletů, se hlásí k odkazu největšího choreografického génia zlaté éry klasické baletní tvorby – Mariuse Petipy. Přestože klasický balet Bajadéra (La Bayadére) měl svou premiéru v choreografii známého tvůrce Mariuse Petipy v petrohradském Mariinském divadle již v roce 1877, je pro svůj orientální pohádkový námět a brilantní taneční techniku často uváděn na nejproslulejších světových scénách dodnes.

Příběh lásky, kde se mýtické postavy se skutečným světem

Děj se odehrává ve staré Indii. Láska chrámové tanečnice (bajadéry) Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel – Velkého brahmína, Mahárádži a jeho dcery Gamzatti, nevěsty Solora. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknuta zmijí schovanou v darovaném košíku květů. Pouze ve světě snů se Solor setkává se stínem milované Nikie… A tak je balet příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem, kde se nadpozemské bytosti nereálného světa střetávají se světem skutečným. Je neuvěřitelné, že přes nesporné choreografické, dramaturgické a hudební kvality čekala Bajadéra plných 126 let na své první uvedení na české scéně, a to právě v Národním divadle Brno. 

Bohatá výprava a exotické taneční variace

Pro bohatou výpravnost baletu, dramatičnost příběhu a v prvé řadě kvalitu choreografie a technické nároky, které klade na interprety, prožívá dnes Bajadéra znovuzrození a staví se po bok jiným Petipovým mistrovským dílům, jako Spící krasavici, Donu Quijotovi, Raymondě, Esmeraldě nebo Labutímu jezeru, které jsou hojně uváděny na světových jevištích dodnes. I když baletní romantismus byl v době premiéry již uzavřenou kapitolou, přesto je Bajadéra zrozena z jeho inscenačních principů – odráží se v ní okouzlení 19. století exotickým prostředím (Indie).

Nastupující dobu féerií pak ohlašovalo množství efektních a exotických tanců a variací spolu s oslňující podívanou, přivádějící na jeviště kostýmované masy účinkujících, dokonce i živá zvířata. Petipa byl však velký mistr, který dokázal vždy balancovat přímo na hraně tak, aby nikdy nesklouzl k plytké podívané. V Bajadéře dokázal prolnout okázalou nádheru s tragickou linií osudů hlavních hrdinů, především Solora a Nikie.

Ve výběru námětu byl Petipa jistě také ovlivněn pulsem doby – obraz hrdinky, něžné, hrdé a smělé, hájící důstojnost osobnosti a často umírající ve jménu lásky a cti, to bylo téma rezonující ruskou dramatickou scénou té doby. A nesmíme zapomínat ani na geopolitické vlivy tehdejšího světa, kdy se v roce 1876 stala anglická královna Viktorie císařovnou Indie, a reporty z této exotické země zaplňovaly tehdejší tisk. 

Vrcholná cheoreografická kompozice

Inscenace Národního divadla Brno s novým scénografickým řešením respektuje a ctí ducha klasického odkazu, ostatně sám choreograf Jaroslav Slavický k tomu dodává: „Přiznám se, že realizovat takové dílo není jednoduché. Nechtěl jsem, a také to ani není možné, předvést představení tak, jak bylo inscenováno při prvním uvedení. Inscenační postupy se od té doby změnily, a protože nám chybí povědomí tradice, mohlo by takové uvedení inscenaci uškodit. Největší hodnota Bajadéry je v choreografické koncepci geniálního Mariuse Petipy, který v ní vytvořil, podobně jako ve svých dalších slavných baletech, vrcholné choreografické kompozice reprezentované především obrazem Království stínů, Grand pas, monologem Nikie aj. K tomuto choreografickému odkazu jsem přistupoval s pietou a snažil se ho představit bez větších změn. Tam, kde jsem byl vzhledem k dramaturgickým úpravám nucen sám choreografovat, snažil jsem se, aby nebyl narušen Petipův choreografický styl.“

Obnovená premiéra díky finanční podpoře města

Obnovená premiéra baletu Bajadéra je třetí z klasických titulů, které mohl Balet NdB díky mimořádné finanční podpoře od svého zřizovatele, určené na obnovu inscenací, znovu přivézt k životu. Nejprve byla kompletně obnovena scéna a kostýmy nejstaršího baletu na repertoáru Sněhurka a sedm trpaslíků, který v Janáčkově divadle Balet NdB uvádí již od roku 1973. Letos v únoru byl představen v nových kostýmech a scénografii balet baletů Labutí jezero, a to přesně po sto letech od prvního uvedení Labutího jezera v Brně. Nyní přišla na řadu i exotická Bajadéra, která bude představena v nové scénografií slovenského výtvarníka Marka Hollého.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky janáčkovo divadlo, Národní divadlo Brno, balet, Bajadéra, premiéra, divadlo, jezero, Michal Krčmář, palác, Mnichov, láska, Indie, tanečník, Viktorie Britská

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.