pondělí 20. ledna 2020 Ilona

V sobotu startuje Brněnská muzejní noc. Připravte se na kulturní zážitek

Noc plná umění a kultury se již blíží. Brno zve návštěvníky na Muzejní noc, která proběhne v sobotu 18. května. Letos si atmosféru nočního města plného kultury užijí nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších jihomoravských měst – v noci pro ně bude zajištěna doprava. Zážitkové putování návštěvníkům zpříjemní i nový přehledný web. Tento rok proběhne noc otevřených galerií již po patnácté!

V sobotu v Brně opět startuje Muzejní noc. Do události se letos zapojuje 28 kulturních institucí, které, jak je již zvykem, otevřenou své brány v 18 hodin a kromě výstav nabídnou množství kreativních aktivit. Některé instituce si připravily program nejen pro dospělé, ale také jejich ratolesti, který začne ještě před setměním. S dětmi je možné navštívit Muzeum ve Šlapanicích, Vida! Science centrum nebo kavárnu a galerii Industra. Součástí Brněnské muzejní noci bude i Běh pro paměť národa. 

Programu se dočkají dospělí i děti

Na Biskupském dvoře vystoupí Městské divadlo s ukázkou ze hry Jakub a jeho pán, Pavilon Anthropos rozezní africké rytmy, v Pražákově paláci si organizátoři připravili pro návštěvníky premiéru šifrovací hry. Pokud vás zajímají nerosty, neměli byste si nechat ujít vědomostní kvíz v Dietrichsteinském paláci. Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce a výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo s výraznou slevou.

Vedle vědy a umění bude letos k dispozici i kino

Letos se v rámci oslav 100 let Masarykovy univerzity zapojí i Univerzitní kino Scala, kde se návštěvníci mohou těšit na němé filmy s živou hudbou Tomáše Vtípila. Oslavy se propíší i do Místodržitelského paláce, kde budou moci lidé navštívit čerstvě otevřenou výstavu MUNI 100. Zapojil se i známý designér Maxim Velčovský, který k této události vytvořil nepřehlédnutelnou šestimetrovou bustu Tomáše G. Masaryka na Moravském náměstí.

Za kulturou do Brna i z blízkého okolí

V průběhu května byly pro veřejnost spuštěny nové webové stránky, kde je k dispozici kompletní program Brněnské muzejní noci a další potřebné informace. Jako praktický průvodce bude návštěvníkům sloužit i tištěná brožura s vyznačenými pořádajícími institucemi a také jízdním řádem speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Poprvé je partnerem Brněnské muzejní noci také Integrovaný dopravní systém JMK, který zajistí speciální noční linky i do vzdálenějších měst v rámci Jihomoravského kraje, jako Adamov, Blansko, Křtiny, Znojmo nebo Břeclav. Autobusy budou vyjíždět v 0:30 od Hlavního nádraží, a to v ceně běžného jízdného.

Maskotem letošní muzejní noci budou průvodci

Vizuál letošní Brněnské muzejní noci evokuje symboliku spojenou s průvodcovstvím. Jeho autorkou je grafická designérka Alena Gratiasová. „V letošním vizuálu jsme se rozhodli pracovat se známými lokalitami města Brna. Hledali jsme nějakého průvodce nebo maskota, který by návštěvníky Muzejní noci na cestě z galerie do galerie provázel. Vzpomněli jsme si na gesto zdviženého deštníku a napadlo nás, že bychom mohli pracovat s motivem průvodce v pravém slova smyslu. Uchvátili nás plyšoví pokémoni na selfie tyči nebo rozkvetlý třešňový proutek a podoba letošní Brněnské muzejní noci byla na světě“, dodává Gratiasová.

Brněnská muzejní noc se koná pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka, primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové, hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, starosty městské části Brno-střed Vojtěcha Mencla a brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Uskutečňuje se za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků v rámci centra města i mimo ně.

Foto Brněnská muzejní noc, TIC Brno

Štítky brno, kultura, muzejní noc

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.