pátek 3. července 2020 Radomír

FOTO: Brno přivítalo hvězdy filmového plátna. Dorazil Karel Roden i hvězda Hry o trůny Carice van Houten

Před brněnským kinem Scala bylo dnes velmi rušno. Po červeném koberci se totiž během podvečera prošla celá řada filmových hvězd. Předpremiéru měl totiž film Julia Ševčíka Skleněný pokoj, který vstupuje oficiálně do kin 14. března. Diváci tak dnes měli možnost potkat v Brně hvězdu seriálového hitu Hra o trůny Carice van Houten, herce Karla Rodena, autora předlohy – knižního bestselleru Simona Mawera nebo režiséra Ševčíka.

Hlavní roli hraje vila Tugendhat

Román i film Skleněný pokoj se celý odehrává v Brně, konkrétně v nejslavnější moravské vile. Režisér, herci a čtenáři knihy se shodují na tom, že hlavní roli fiktivního příběhu hraje přímo vila Tugendhat. „Když jsem si poprvé přečetla scénář, nadchlo mě, že vila je vlastně hlavní postavou celého příběhu. Skleněný pokoj je jakousi metaforou transparentnosti. Ve vile se nic neukryje," říká herečka van Houtenová. „To, jestli vás tato budova nadchne, záleží na tom, jakou architekturu máte rád. Já bych si toto místo vybral k životu kdykoliv. Úplně mne to uchvátilo," řekl herec Claes Bang.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 a 1930 projektoval proslulý Ludwig Mies van der Rohe. V letech 2010 až 2012 prodělala vila památkovou obnovu, vrátila se do podoby z 30. let minulého století.

Autorovi předlohy Mawerovi byla vila inspirací, nevypráví ale reálný příběh vily ani rodiny Tugendhat. „Vilu jsem navštívil dvakrát. Při první návštěvě mě nadchla. Pak jsem navštívil znovu a začal jsem vymýšlet příběh. Nechtěl jsem psát o skutečné rodině, která tu žila," řekl Mawer. I proto byl výběr místa natáčení pro Ševčíka jednoduchý.

„Chtěl jsem, aby do filmu přešla autentická atmosféra mimořádného prostoru vily, která se navíc proměňuje v čase. V zimě, když venku opadají stromy a sklo zamrzne, je skleněný pokoj trochu děsivý a černobílý. V létě je prosvětlený a působí až nadpozemsky krásně," řekl Ševčík.

Nominace na prestižní literární cenu

Kniha Skleněný pokoj získala v roce 2009 nominaci na prestižní Man Bookerovu cenu. V Brně na jejím základě vznikla divadelní hra, kterou před třemi lety mělo v repertoáru Městské divadlo Brno v režii a dramatizaci Stanislava Moši. Inscenace podle webu divadla nasbírala padesát pět repríz.

Foto Tomáš Hrivňák

Štítky skleněný pokoj, film, předpremiéra, karel roden, carice van houten

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.