Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Sobota 3. června 2023  |  Svátek má Tamara

Společně k úsměvu. Mladí zpěváci a umělci podpoří v Sonu onkologicky nemocné děti

Benefiční koncert na podporu onkologicky léčených dětí, adolescentů a mladých dospělých, který má pomoci jejich následné péči, bude v neděli 23. září hostit Sono centrum v Brně. Koncert pořádá sdružení Společně k úsměvu, jež založili bývalí dětští onkologičtí pacienti.

Sdružení Společně k úsměvu odporuje rodiny, jejichž děti nemocí právě procházejí, a zároveň i nově vzniklou ambulanci pro léčbu pozdních následků v Brně, kde se vyléčené děti dočkají péče, kterou potřebují. Na koncertu 23. září vystoupí letošní vítězka Superstar Tereza Mašková, herci – včetně Hany Holišové, držitelky Ceny Thálie – či skupina Šroti. Vystoupí i vyléčené pacientky s hrou na saxofon a orientálním tancem.

„Akce podpoří následnou péči o stovky lidí, kteří v dětství prodělali onkologické onemocnění a dosud se s následky léčby potýkají,“ říká Markéta Šejnohová ze Sdružení Společně k úsměvu. Sama onemocněla v 17 letech Hodgkinovým syndromem.

V Česku žijí tisíce vyléčených dětských pacientů

V České republice je nyní 6–7 tisíc dříve dětských pacientů vyléčených ze zhoubného nádoru, přičemž s pozdními následky léčby se potýkají 2/3 z nich. Lékařů, kteří by se následnou péčí o takové pacienty zabývali, je dle sdružení málo.

Budoucí zdravotní potíže jsou nepředvídatelné

Podle Tomáše Kepáka, vedoucího lékaře programu pozdních následků Kliniky dětské onkologie a zároveň lékaře ambulance dlouhodobého sledování v nemocnici u sv. Anny v Brně, je velmi těžké předvídat budoucí zdravotní potíže vyléčeného onkologického pacienta. Zvláště pak, když lékař nezná jeho plnou historii a použité léčebné protokoly. 

„Běžné prohlídky nemusejí tyto následky vždy odhalit,“ upozorňuje Kepák. „Nejčastěji jde o kardiovaskulární potíže, problémy s plícemi, ledvinami či růstem, metabolický syndrom a poruchy štítné žlázy, se kterými se setká až 40 % původně onkologických pacientů. Nemalá část našich pacientů pak trpí úzkostmi a chronickou únavou. Desetina mladých vyléčených lidí též trpí poruchami plodnosti, což někteří z nich nesou obzvlášť těžce,“ říká Kepák. Vyléčení lidé, kteří prodělali léčbu cisplatinou, jež je obvyklou součástí chemoterapie, poté mívají potíže se sluchem.

Koncert začíná v 17 hodin. Vstupenky v ceně od 390 do 490 korun lze předem koupit na www.sonomusicclub.cz nebo v Goout.cz


Společně k úsměvu Pacientská organizace tvořená vyléčenými onkologickými pacienty, lékaři a dalšími partnery. S pomocí workshopů a tvorbou osvětových materiálů se snaží sehrát roli v prevenci pozdních následků léčby, jako jsou například metabolický syndrom, psychosociální následky či dentální potíže. K tomu využívá unikátní spojení současných profesí vyléčených pacientů, jako jsou nutriční specialista, zdravotní laborant či psycholog.
V rámci projektu docházejí vyléčení pacienti v podobě Moudrých průvodců na dětské onkologické kliniky a jsou oporou současným dětským pacientům a jejich rodinám. Svoje zkušenosti s onkologickou léčbou sdílejí také na webových stránkách nebo sociálních sítích. Pořádají charitativní akce na podporu projektů následné péče onkologické léčby a aktuálně léčených dětí. Více informací na www.spolecne-k-usmevu.cz.

Foto Sono centrum | Zdroj Společně k úsměvu

Štítky společně k úsměvu, koncert, onkologie, nemoc, děti, pacient, léčba, Brno, lékař, Tereza Mašková, Hana Holišová, Česko, Česko Slovenská SuperStar, Cena Thálie, Fakultní nemocnice u sv. Anny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.