Zajímavou inscenaci s názvem Zeď si pro diváky připravilo brněnské Divadlo Aldente. S profesionálními divadelníky ji nazkoušeli dospívající lidé s Downovým syndromem. V premiéře ji představí už v neděli 23. září v Artbaru Druhý pád.
„Lidé s Downovým syndromem nemají navíc jen chromozom, ale i výjimečné performativní schopnosti. Umějí prožívat přítomný okamžik a na jevišti proto dovedou být velice spontánní“ vysvětluje režisérka Jitka Vrbková. „Velmi mne obohacuje hloubka jejich ponoru a energie, kterou jsou schopni věnovat prožívání. Nemají smysl pro brzdu a trapno a tím jsou pro mne zrozeni pro umění. Skoro bych lidi s Downovým syndromem nazval lidem uměleckým," dodal muzikant Jan Kyncl.
Divadlo Aldente je jediným divadlem v České republice, které pracuje s herci s Downovým syndromem v kombinaci s profesionálními divadelníky. Jak je vůbec možné dělat divadlo s herci, kteří obtížně vyslovují a obtížně si pamatují texty? „Divadlo není jen tužka a papír, ani text, ale co na srdci, to na jazyku. Nejlepší texty nejsou na papíře, ale v hlavě a srdci. A když to víš, tak to řekneš divákům, co hrajeme. Pro diváka je důležitý, aby poslouchali příběhy od herců,“ herec s Downovým syndromem Milan Kosmák.
Inscenace Zeď vznikla právě z textů a improvizací lidí s Downovým syndromem. Pojednává o tom, jaké zdi si v životě stavíme, jaké před nás staví okolí a klade si otázku, zda jsme schopni tyto zdi překonávat.
Po premiéře bude možné inscenaci zhlédnout ještě 3. října v 19:00 a 4.listopadu v 17:00 vždy v Artbaru Druhý Pád.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.