Soud dal Přikrylovi podmínku, jako šéf brněnských strážníků asi končí

Krajský soud v Brně ve čtvrtek potvrdil šéfovi brněnských strážníků Jaroslavu Přikrylovi trest patnáct měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky za neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Podle spisu se ho dopustil tím, že nechal vytáhnout z informačního systému městské policie podklady ke 119 údajně nestandardně řešeným dopravním přestupkům. Poté je předal státnímu zastupitelství i s osobními daty lidí, kteří přestupky spáchali. Pro Přikryla verdikt zřejmě znamená ochod z funkce ředitele. Po čtvrtečním rozhodnutí není bezúhonný.

Bezúhonnost vyžaduje po strážnících zákon o obecní policii. Vnitřní předpis Městské policie Brno přitom stanoví, že ředitelem může být pouze strážník. Čtvrteční verdikt je pravomocný a Přikryl, který vinu popírá, tak podle zákona není bezúhonný. "Rozhodnutím krajského soudu příběh nekončí," uvedl Přikryl při odchodu z jednací síně.

V nejbližších dnech patrně podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Tím však nezíská čas k tomu, aby mohl do jeho rozhodnutí zůstat ve funkci.

Brněnský primátor Roman Onderka, přímý nadřízený Přikryla, už několikrát řekl, že o kárném potrestání ředitele strážníků může rozhodnout jen v případě, že ve věci padne pravomocný odsuzující verdikt.

Za špatné nakládání s osobními daty z evidence strážníků dostal Přikryl před časem u brněnského městského soudu roční vězení s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Potrestán byl trestním příkazem, tedy bez procesu. Protože proti tomu podal odpor, trest byl neplatný a muselo se konat čtvrteční jednání.

Přikrylova kauza souvisí s několika dalšími. Vše začalo v září 2012. Tehdy soud rozhodl o pokutě třicet tisíc korun pro někdejšího náměstka ředitele brněnské městské policie Milana Šimona za zahlazení dopravního přestupku své známé. Šimon s verdiktem nesouhlasí. Uvedl, že šlo o komplot, za kterým stojí Přikryl.

Ve svých výpovědích Šimon uvedl skutečnosti, které vedly k prověřování toho, zda brněnští strážníci nezahlazují svým blízkým a známým pokuty za přestupky vydané městskou policií. Následně byl Přikryl obviněn, že také on takto postupoval, a to ve dvou případech. Proces v této kauze se teprve připravuje. Šéf strážníků také v těchto případech tvrdí, že nepochybil.

Při vyšetřování tohoto případu se podle žaloby dopustil pochybení, za které byl ve čtvrtek potrestán. Nechal vytáhnout z informačního systému strážníků přestupky, které byly řešeny původně pokutou a byly změněny na pouhou domluvu. Tím, že předal spisy s osobními daty lidí žalobci, podle státního zastupitelství neoprávněně nakládal s osobními daty lidí.

Přikryl to ale vidí jinak. Podle něj spisy ke 119 přestupkům nepředložil, aby byly použity k jeho obhajobě, tedy k jeho osobnímu prospěchu, ale jako podněty pro další prošetření. S tím se ale brněnský městský a nyní ani krajský soud neztotožnil.

Přikryl působil třiatřicet let jako policista. Byl ředitelem státní policie v Brně a Hodoníně. Hovořilo se o něm i jako o kandidátovi na policejního prezidenta. Ve vedení brněnské městské policie pracuje asi pět let.

Zdroj ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky jaroslav, přikryl, Brno, strážníci, soud, roman, onderka, obecní policie, osobní data, Krajský soud v Brně, Roman Onderka, Městský soud v Brně

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.