neděle 25. září 2022 Zlata

ÚS zamítl stížnost aktivistů kvůli informacím k dálnici R52

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost aktivistů, kteří se podle informačního zákona marně domáhali přílohy z korespondence úředníků a projektantů o silnici R52 mezi Brnem a Vídní. Městský úřad v Mikulově ani Krajský úřad Jihomoravského kraje prý nechybovaly, když aktivistům vydaly jen text e-mailu, a nikoliv jeho přílohu. O dnešním nálezu ÚS informovala jeho mluvčí Jana Pelcová.

Stížnost podalo sdružení Občané za ochranu kvality bydlení v Brně-Kníničkách, Rozdrojovicích a Jinačovicích. V roce 2009 sdružení požádalo mikulovský městský úřad o vydání jeho korespondence s projekční a inženýrskou organizací SUDOP Praha. Teprve z poskytnutých údajů aktivisté zjistili, že e-mail, který se týkal souladu R52 s územně plánovací dokumentací, měl také přílohu.

Mikulovský úřad přílohu neposkytl, protože si o ni aktivisté výslovně neřekli. Jeho postup potvrdil nadřízený krajský úřad a poté i brněnský krajský soud. Spor tak doputoval až k Nejvyššímu správnímu soudu, který v roce 2010 potvrdil, že po úřadech nelze požadovat, aby automaticky poskytovaly veškeré přílohy k vyžádaným dokumentům.

"Takovýto závěr by totiž v praktickém životě mohl vést k zahlcení subjektů poskytujících informace a zbytečně velkým nákladům na poskytování informací, neboť přílohy požadovaných dokumentů mohou dosahovat značného rozsahu," stálo v rozsudku. Důvod k zásahu nyní nenašel ani Ústavní soud. Aktivisté podle něj dostali to, o co si řekli - tedy korespondenci. Úřad tak prý splnil svou povinnost.

Totéž občanské sdružení vedlo a vede řadu informačních sporů, které se obvykle týkají jihomoravských silničních staveb s kontroverzním trasováním. V minulosti například sdružení uspělo u Nejvyššího správního soudu se stížností, jež se týkala vydání veškeré e-mailové korespondence bývalé krajské radní a náměstkyně Anny Procházkové (ODS) s vazbou na silnici R43. Loni naopak soud nepřiznal sdružení požadované dokumenty, z nichž vycházel bývalý hejtmanův náměstek Milan Venclík (ODS) při kritickém výroku na adresu aktivistů.

Zdroj ČTK

Štítky dálnice, R52, aktivisté, Ústavní soud

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.