Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Světelné křižovatky v Brně budou řízeny z jediné ústředny

Automobilová doprava v Brně by měla být plynulejší, světelné křižovatky budou totiž řízeny z jediné ústředny. Městská firma Brněnské komunikace dokončila první etapu projektu Dopravní telematika ve městě Brně za 27,5 milionu korun, což znamená, že úspěšně vyzkoušela a zavedla do provozu novou centrální dopravní ústřednu.

Dokáže z jednoho místa efektivně řídit provoz na všech světelných křižovatkách, ač jsou na nich zařízení různých provozovatelů a různého stáří, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel společnosti Arne Žurek. Nahradila ústředny, které spolu vzájemně nespolupracovaly.

Dosavadní ústředny už nesplňovaly parametry na moderní řízení dopravy. "Nová ústředna Sitraffic Scala dokáže efektivně využít novou generaci takzvaných řadičů, které automaticky řídí křižovatku, a dokáže pracovat s řadiči od tří dodavatelů, které v Brně fungují. Pracuje na evropsky uznávaném komunikačním rozhraní OCIT," doplnil Žurek.

Na další etapy projektu, které budou stát 131,8 milionu korun, dostaly Brněnské komunikace dotaci 111,5 milionu korun z Regionálního operačního programu. "Půjde o stavby dalších světelných křižovatek a hlavně jejich rekonstrukci. Zatím máme v Brně 64 křižovatek, kde funguje preference městské hromadné dopravy. Zavedeme ji i na dalších osmi rekonstruovaných. Snaha města je mít preferenci (MHD) na všech křižovatkách, kde je to možné," uvedl správní ředitel společnosti Roman Nekula. Světelně řízených je v Brně 143 křižovatek.

Nekula zdůraznil potřebu centrálního řízení brněnské dopravy tím, že z plánovaného velkého brněnského okruhu zatím stojí jen menšina staveb, a doprava se tak pohybuje často v brněnských ulicích. Nejvytíženějšími místy, jimiž jsou například ulice Gajdošova či Opuštěná, projede denně až 45.000 vozidel.

Zatím poslední stavbou na velkém městském okruhu jsou loni zprovozněné Královopolské tunely, na něž na přelomu letošního a příštího roku naváže začátek stavby v Žabovřeské ulici. Do roku 2020 by měly být hotové i křižovatky Rokytova a Tomkovo náměstí.

Zdroj ČTK

Štítky doprava, křížovatky, semafory, centrální ovládání, Brno, Brněnské komunikace a.s.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Světelné křižovatky v Brně budou řízeny z jediné ústředny  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.