sobota 23. října 2021 Teodor

Elektronické jízdenky pro integrovaný dopravní systém se odsouvají

Zavedení elektronického odbavovacího systému ve všech dopravních prostředcích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje brání nejvíce nedostatečná legislativa. Prováděcí předpisy totiž neřeší, jak má takový systém vypadat, aby byl slučitelný se systémy v ostatních krajích. Proto je těžké vypsat na tuto zakázku soutěž, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel organizátora krajské dopravy společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

"Stát je ve skluzu, což si začalo ministerstvo dopravy uvědomovat. Začalo zadávat další studie na standardizaci těchto systémů. Kvůli tomu budeme mít skluz i my a nyní je těžké říct jakýkoliv termín," uvedl Horský.

Optimistické vize přitom hovořily o jaru 2014. "Snažíme se nyní hledat jakékoliv řešení, abychom i tak mohli systém spustit co nejdřív," uvedl Horský.

Cestující by si díky tomuto systému pořídil čipovou kartu, na které by byly nahrané údaje o platnosti předplatní jízdenky. Nemusel by tak pravidelně chodit pro papírový kupon, ale prodloužení by si zajistil z domova od počítače. Zároveň by se díky čipům zjednodušila přepravní kontrola.

Kraj však usiluje o to, aby cestující, kteří jezdí mezi dvěma kraji, mohli mít jednu jízdenku, a aby v autobusech nemusely být dvě různé čtečky. "Je to neekonomické a nepohodlné," zdůraznil Horský. Problém nastává i u Českých drah. Osobní počítače, které mají průvodčí, nedokážou komunikovat se všemi systémy.

Na pořízení systému už Kordisu půjčilo jak Brno, tak Jihomoravský kraj zhruba 38 milionů korun, které by se měly vrátit do kasy díky evropské dotaci.

Zlepšení komfortu při placení jízdného by se mohli po polovině roku dočkat alespoň ti cestující, kteří používají jednorázovou jízdenku. Kordis chystá v Česku pilotní projekt, díky němuž půjde jízdenku koupit přes aplikaci na chytrém telefonu. "Cestující obdrží unikátní QR kód, takže kontrola bude jednoduchá. Klasické SMS jízdenky jsou pro regionální dopravu z praktického
hlediska nepoužitelné,"
doplnil Horský. "Do ostrého provozu ale půjdeme až ve chvíli, kdy to bude stoprocentně vyladěné," řekl.

Štítky IDS, integrovaný dopravní systém, jihomoravský kraj, elektronický odbavovací systém, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.