Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazovalo Uberu poskytovat přepravní služby v Brně. Uvedl to na facebooku náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Podle něj to znamená, že Uber může začít v Brně jezdit. Není tím ale vyřešena otázka, zda jezdí v souladu se zákonem, protože to soud neřešil, tuto otázku bude soud řešit samostatně, dodal primátorův náměstek. Na rozhodnutí olomouckého soudu upozornila Česká televize.
Uber podle mluvčí Miroslavy Jozové toto rozhodnutí vítá. „To, jak se lidé pohybují po našich městech, se mění a už dnes více než 170 000 obyvatel Prahy spoléhá na služby Uber, aby se mohli spolehlivě a bezpečně přepravovat po městě na stisknutí tlačítka. Rozhodnutí soudu je v souladu s rozhodnutím pražského soudu a umožní tisícům lidí v Brně získat další možnost přepravy z bodu A do bodu B," uvedla Jozová.
V Brně začal Uber jezdit letos 1. února, ale v červenci Krajský soud zakázal jeho služby předběžným opatřením. Argumentuje tím, že Uber funguje podobně jako taxi, ale nesplňuje zákonné požadavky na taxikáře kladené. Klasičtí taxikáři ho považují za nekalou konkurenci, v Praze nedávno uspořádali proti Uberu protest, tři hodiny blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště a hodinu pak troubením a kroužením kolem náměstí dávali najevo svou nespokojenost u pražského magistrátu. Hollan doufá, že v Brně k takovému protestu nesáhnou. „Věřím, že taxikáři přijmou rozhodnutí soudu s pokorou a nebudou blokovat ani brněnské ulice a způsobovat tím řidičům komplikace," uvedl Hollan.
Rozhodnutí olomouckého soudu ve věci předběžného opatření je podle něj konečné a nelze proti němu podat dovolání. Město Brno samozřejmě toto rozhodnutí plně respektuje, uvedl. Dodal, že brněnský magistrát to nezbavuje povinnosti zabezpečovat a vymáhat dodržování zákona, což se děje v působnosti přeneseného výkonu státní správy, která však podle Hollana musí měřit všem stejně a nemůže se zaměřit na jeden soukromý subjekt.
S rozhodnutím soudu nesouhlasí Sdružení českých taxikářů. Podle jeho zástupce Petra Polišenského podnikne veškeré kroky, které povedou k nápravě situace. „Není možné, aby zde podnikala společnost organizující nelegální
činnost za souhlasu soudů a státní správy," uvedl Polišenský
Náměstek brněnského primátora zdůraznil, že odvolací vrchní soud neřešil, zda Uber jezdí v souladu se zákonem. „Pro úplnost odvolací soud dodává, že posouzení činnosti žalovaného, coby účastníka hospodářské soutěže (...) překračují rámec řízení o nařízení předběžného opatření a mohou být předmětem posouzení až v řízení ve věci samé," citoval Hollan z usnesení olomouckého soudu.
V souvislosti se situací kolem Uberu ministerstvo dopravy počátkem října uvedlo, že připravuje návrh změny zákona, která by umožnila postavit naroveň mobilní aplikaci a klasický taxametr. Vozy by navíc nemusely mít střešní svítilnu s nápisem taxi, podle ministerstva by mohla stačit nálepka, jako je tomu v jiných evropských zemích. Zákazník by si ale musel objednávat alternativní taxislužbu jen prostřednictvím aplikace, tedy nemohl by zastavit vozidlo na ulici.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.