Další modré zóny v Brně. Parkování zpoplatní v Černovicích, Slatině a Řečkovicích

Autoři | Foto Martin Šeda

Modré zóny se v Brně rozšíří do dalších částí. V roce 2027 začne město zpoplatňovat parkování v Černovicích, Slatině a Řečkovicích. Obyvatelé si budou muset vyřídit oprávnění k parkování, návštěvníci zaplatí 30 korun za hodinu v době mezi pátou odpoledne a šestou ráno.

Zóny placeného parkování se v roce 2027 rozšíří do tří dalších městských částí. S modrými zónami musí počítat lidé v Černovicích, Slatině a Řečkovicích. Tento týden se rozšiřováním rezidentního parkování zabývali brněnští radní.

„V roce 2027 budou postupně zavedeny modré zóny do tří městských částí, které o to projevily zájem. Nejdříve to budou Černovice, následně Slatina a v dalších měsících Řečkovice a Mokrá Hora,“ popsal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

Aby zavedení rezidentního parkování probíhalo bez větších komplikací, město tyto tři městské části rozdělilo do osmi etap. „Harmonogram jsme sestavili tak, abychom kapacitně zvládli celý proces projektování, realizace dopravního značení a vyřizování parkovacích oprávnění,“ doplnil Kratochvíl.

Začne se v Černovicích, 10. května 2027 se přidá do systému rezidentního parkování oblast 6-01 Nové Černovice. 31. května se připojí oblast 6-02 Staré Černovice a 6-03 Průmyslová.

Ve Slatině se nejdříve připojí 21. června 21-01 Mikulčická, poté 12. července 21-02 Langrova a 2. srpna 21-03 Šmahova. Jako poslední začnou modré zóny platit v Řečkovicích, 27. září v oblasti 17-01 Banskobystrická, 25. října 17-02 Terezy Novákové a 8. listopadu 17-03 Jandáskova.

Radní u všech oblastí předpokládají zavedení návštěvnické zóny C. V nich je stání regulováno v pracovní dny od 17 do 6 hodin. V této době zaplatí návštěvníci 30 korun za hodinu stání. V zóně ale C nejsou umístěny parkovací automaty, k zaplacení je tak nutné využít jiné možnosti, například aplikaci Park Simply nebo platbu SMS zprávou či přes online parkovací automat.

„Oprávnění pro rezidenty a abonenty si lidé mohou začít vyřizovat až jeden měsíc před začátkem platnosti modrých zón. Vše lze vyřídit z pohodlí domova, a to pomocí osobních stránek uživatele. Podrobnosti jsou na webu,“ dodal Kratochvíl.

Rezidentní parkování vzbuzuje u obyvatel i návštěvníků jihomoravské metropole rozporuplné reakce. Někteří jej vítají, jiným působí komplikace. Problémové může být zejména pro studenty, kteří ve městě nemají trvalý pobyt a nemají tak nárok na parkovací oprávnění.

„Hromadnou dopravou bych se do Brna dostávala několik hodin a s přestupy, autem to mám rychlejší a pohodlnější. U kolejí se ale parkovat nesmí. Do nedávna jsem parkovala opodál, kde zóna ještě nebyla. Nyní se tam ale rozšířila. Platit si na každou noc parkování je pro mě drahé a nesmyslné, proto parkuji celkem daleko. Štve mě, že nemám auto pod dohledem,“ popsala redakci Drbny dvaadvacetiletá studentka vysoké školy Tereza.

Systém rezidentního parkování se poměrně rychle rozšiřuje. Před pár dny se do něj například přidala okrajová část města Medlánky. Letos v listopadu se do něj přidá i čtvrť Lesná, v roce 2026 pak Maloměřice a Obřany, Starý Lískovec či Bohunice.

Souhlasíte s rozšiřováním zón placeného parkování i do okrajových částí Brna?

 
 
 
Celkem hlasovalo161 čtenářů
 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky parkování, modré zóny, doprava, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.