Jihomoravští zemědělci se ve čtvrtek připojí k protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Se svými stroji plánují blokovat hraniční přechod mezi Hodonínem a Holíčem, kam by mělo dorazit až sto traktorů. Omezení provozu potrvá od devíti ráno do půl třetí odpoledne. Policie doporučuje využít jiný hraniční přechod.
K evropským protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii se ve čtvrtek 27. února připojí i zemědělci na různých místech v Česku. Na jihu Moravy chtějí farmáři se svými stroji blokovat hraniční přechod Hodonín – Holíč. Na místo má směřovat až stovka mechanizační techniky.
Podle posledních dostupných informací od policie by měly stoje zemědělců bránit průjezdu od deseti hodin. Podle informací z Facebooku města Hodonína lze v době od devíti hodin dopoledne do půl třetí odpoledne očekávat komplikace v dopravě, a to zejména na velmi vytíženém úseku od kruhového objezdu u benzinky OMV směrem na Holíč.
„Vyzýváme občany a řidiče, aby se v tuto dobu, pokud je to možné, vyhnuli uvedenému úseku. Pro tranzit na Slovensko doporučujeme využít hraničního přechodu Sudoměřice – Skalica,“ uvedli na Facebooku zástupci města.
Policisté budou situaci monitorovat a v případě potřeby dopravu usměrňovat. „Řidičům, kteří se chtějí vyhnout možným komplikacím, doporučujeme, aby se při cestě do svého cíle blokovanému místu vyhnuli a naplánovali si alternativní trasu,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Evropským zemědělcům vadí obchodní dohoda mezi Evropskou unií a jihoamerickými zeměmi Mercosuru. „Na obchodní dohodu mezi Evropskou unií a zeměmi jihoamerického sdružení Mercosur, která má rozvolnit podmínky pro dovoz hovězího masa, drůbežího masa nebo cukru do Evropy, se musíme dívat pohledem producentů i spotřebitelů. Vnímáme ji jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě. Zároveň si chceme pustit na evropský trh zboží z Jižní Ameriky, které tyto standardy nesplňuje. Nejde pouze o totální pokřivení evropského trhu, ale také o zdraví spotřebitelů,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Problémem jsou podle nich i bezcelní dovozy z Ukrajiny, kde se nemusí dodržovat tak přísné normy a nemohou zaručit vysokou evropskou kvalitu potravin. „Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin, v nichž navíc evropské dozorové orgány nejednou odhalily zakázané látky, tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněně se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře. Nebráníme se obchodování s Ukrajinou, ale všechny dohody musí být uzavírány na férovém základě,“ popsal ve zprávě pro média předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám