Počasí dnes3 °C, zítra3 °C
Sobota 7. prosince 2024  |  Svátek má Ambrož
Bez reklam

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Jak se nenechat nachytat?

Každý rok si v Česku koupí dálniční známku přes tři miliony řidičů. Cena za roční vinětu vzrostla z 1 500 korun na 2 300 korun, přičemž pro příští rok se počítá s navýšením na 2 440 korun. Mnozí spotřebitelé však mohou zaplatit ještě více, pokud při nákupu narazí na neoficiální weby, které nabízejí dálniční známky. Ty totiž často klamou svým vzhledem a způsobem prezentace cen.

Jedním z příkladů, kdy spotřebitel naletěl, je zkušenost pana Jana, který si na webu www.czdalnici.cz zakoupil desetidenní dálniční známku. Cena na webu byla uvedena jako 270 korun, ale při kontrole platby zjistil, že zaplatil 470 korun.

Po prozkoumání webu zjistil, že jde o neoficiální prodejce, kteří si k ceně dálniční známky připočítali manipulační poplatek. I když na stránkách bylo uvedeno, že nejsou oficiálními prodejci, pan Jan neměl jasně uvedeno, že cena bude vyšší než ta oficiální.

Podobnost s oficiálními stránkami je klamná

Problém těchto webů spočívá v jejich vzhledu. Stránky se často podobají oficiálnímu e-shopu edalnice.cz, čímž vytvářejí dojem, že jde o schválený prodejce.

Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, vysvětluje, že takoví prodejci pouze zprostředkovávají nákup dálniční známky. „Mohou si tak k oficiální ceně připočítat vysoký poplatek, který není vždy dostatečně zdůrazněn. Spotřebitelé si pak často ani neuvědomí, že zaplatili více, než kolik by stálo nákup na oficiálních stránkách.“ vysvětluje v tiskové zprávě

Dalším problémem je, že neoficiální weby často uvádějí tzv. „eko poplatek“, který má údajně sloužit na výsadbu stromů. Tato tvrzení však nejsou vždy podložena konkrétními informacemi.

Podle Hekšové je důležité, aby podnikatelé podporující ekologické iniciativy svá tvrzení jasně doložili, jinak by to mohlo být považováno za greenwashing, tedy klamání spotřebitelů ekologickými tvrzeními bez reálného záměru.

Jak se vyhnout problémům?

Nejdůležitější radou je nakupovat dálniční známku pouze na oficiálních stránkách edalnice.cz. Tyto stránky jsou snadno rozpoznatelné díky nápisu „oficiální státní e-shop“ v levém horním rohu.

Pokud už se rozhodnete pro nákup u zprostředkovatelů, důkladně si zkontrolujte cenu a informujte se o všech poplatcích. Vyhněte se nákupům na stránkách, které neuvádějí konečnou cenu hned na začátku objednávky.

Foto Pixabay

Štítky dálniční známka, spotřebitel, poplatek, dTest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Jak se nenechat nachytat?  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.