Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Blansko bojuje proti blokování parkovacích míst. Od května zavádí tři placené zóny a parkovací automaty

Blansko od května mění systém placeného parkování. Ve městě přibudou místa, kde bude stání vozidel zpoplatněno, nový bude také ceník parkovného. Město o tom informovalo na svém webu. Krátkodobé parkování v centru města bude naopak zvýhodněno, první půlhodina bude pro řidiče zdarma.

Nový systém zavádí tři zpoplatněné zóny

Nový parkovací systém schválila dopravní komise, nařízení o placeném stání silničních motorových vozidel na místních komunikacích ve vymezených oblastech Blanska pak schválila rada města. Změny posvětil také stavební úřad. Změny v parkování začnou platit 1. května 2024. Práce na změně dopravního značení už začaly.

„Nový systém zavádí tři placené zóny parkování. V každé z nich bude platit jiný ceník parkovného a také jiná doba, po kterou bude stání vozidel zpoplatněno. Nařízením rady o placeném stání vozidel ve městě se snažíme v zóně I, tedy v centru města, zvýšit obrátkovost parkování. Zavedením první půlhodiny zdarma chceme také podpořit podnikatele, kteří mají ve středu Blanska svoji provozovnu," uvedl radní Jan Nečas (ANO), který je garantem pro dopravu.

Zóna I bude na svislém i vodorovném značení označena modrou barvou a stání vozidel v ní bude zpoplatněno od 7:00 do 17:00. Platit bude na současných placených veřejně přístupných parkovištích v centru města. Přibudou k nim také parkoviště před Úřadem práce a za budovou Vodní 2462/11. Parkovné se od 1. května bude platit také v Bezručově ulici, jde o podélný parkovací pruh mezi okružní křižovatkou a náměstím Svobody, dále na náměstí Svobody, v tomto případě jde o dva parkovací zálivy s podélnými parkovacími místy. Nově se bude platit i v Seifertově ulici, jde o šikmá stání v parkovacím zálivu za budovou Komerční banky.

Boj proti blokování míst

První půlhodina stání bude na každou registrační značku vždy jednou za kalendářní den zdarma, další hodina vyjde na deset korun, každá další hodina pak na 20 korun. Týdenní parkovné zůstává 190 korun, měsíční 490 korun a roční 4900 korun. Řidiči s trvalým pobytem na náměstí Svobody, s výjimkou náměstí Svobody 32/3, a dále řidiči s trvalým pobytem na náměstí Republiky a Wanklově náměstí, obdrží až padesátiprocentní slevu na roční předplatné.

„Zóna II zahrnuje místa pro střednědobé parkování. Jedná se o parkoviště, která dosud nebyla zpoplatněna, konkrétně o plochy v okolí vlakového a autobusového nádraží nebo vlakové zastávky Blansko-město. Zavedením parkovného na místech poblíž trati se snažíme vymístit dlouhodobě zaparkovaná nebo odstavená vozidla. Poptávka po parkování je zde vysoká, lidé tato parkoviště využívají při cestě do práce. Dlouhodobě odstavená vozidla jim ale volná místa blokují. Tomu má zabránit právě zpoplatnění parkování, které bude v symbolické výši," vysvětlil Nečas.

Parkování v této zóně město zpoplatní nepřetržitě, řidiči za 24 hodin zaplatí deset korun. Jde o parkoviště u nádraží ČD v ulici Edvarda Beneše, parkoviště naproti hotelu Macocha u Nádražní ulice, parkoviště u autobusového nádraží podél Svitavské, parkoviště u obchodního domu Billa a další. Do zóny III bude zahrnuto parkoviště nad nemocnicí v Zahradní ulici. Za čtyři hodiny státní v ní řidiči zaplatí deset korun.

Zavedení parkovacích automatů

Na všech zpoplatněných parkovištích a úsecích ulic budou k dispozici parkovací automaty. Poplatek tak řidiči budou moci na místě uhradit hotově i kartou.

„Pro úhradu parkovného řidičům doporučuji, aby v maximální možné míře využívali mobilní aplikaci ClickPark, která vše zjednoduší a zrychlí. Novinkou při úhradě parkovného bude to, že řidiči budou vždy muset zadat také registrační značku vozidla, a to i při placení prostřednictvím parkovacích automatů. Zadání registrační značky usnadní následnou kontrolu ze strany městské policie,“ řekl jednatel společnosti Služby Blansko Zdeněk Grünwald

Zaplacení parkovného budou kontrolovat blanenští strážníci. Vozidla neplatičů budou v případě potřeby zajištěna technickým prostředkem k zabránění odjezdu vozidla nebo na náklady provozovatele vozidla či odpovědného řidiče odtažena.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Blansko

Štítky Blansko, parkování, systém, doprava, placené parkování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Laďa Nováček

Když už město píše, že v případě nezaplacení pokuty bude zajištěn "odtah vraků" tak je zvláštní, že tak nečinili do doby před zpoplatněním a zprovozněním modrých zón. Některé věci naši zastupitelé dokážou vyřešit neskutečně rychle ( třeba i přes víkend ????)Tak snad už i ostatní slibované projekty budou v takové rychlosti zhotoveny.

Neděle, 21. dubna 2024, 10:44Odpovědět

Blansko bojuje proti blokování parkovacích míst. Od května zavádí tři placené zóny a parkovací automaty  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.