Řidiči autobusů brněnské hromadné dopravy dostali do vozů novou vychytávku. Testují speciální kolizní kamery, které upozorňují na případné riziko střetu s chodci či cyklisty. Přístroj za sto tisíc korun snímá místa okolo autobusu, jejichž pozorování je pro řidiče nesnadné.
Nové kamery umístil Dopravní podnik města Brna (DPMB) do čtyř vybraných autobusů. Zařízení má řidičům pomoci s problematikou takzvaného mrtvého úhlu, tedy s oblastí, která není viditelná v žádném zpětném zrcátku. „Testované zařízení sleduje právě tyto úhly a řidiče informuje o případném riziku střetu s chodci, cyklisty nebo motocyklisty. Osobně jsem zvědavý na zkušenost našich řidičů s tímto zařízením,“ řekl k věci generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.
Speciální kamery jsou umístěné na čtyřech místech ve voze. Dvě snímají obraz na čele a dvě v zadní části autobusu. Jejich úkolem je včas rozpoznat živé objekty, které se objeví v zorném poli, a upozornit na riziko střetu řidiče. Ten nebezpečnou situaci rozpozná díky světelnému barevnému signálu. Podle žluté kontrolky zjistí, že se v některé z mrtvých zón vyskytuje člověk. V případě hrozby kolize se rozsvítí červené světlo doprovázené zvukovým signálem.
Systém sleduje také dynamiku jízdy řidiče nebo výchylku z jízdní dráhy. Pokud tedy zaměstnanec zbytečně prudce brzdí nebo zrychluje, kamery to zachytí. Podle mluvčí DPMB Hany Tomaštíkové je takové chování nepříjemné pro cestující a navíc se odráží na spotřebě paliva. Všechny informace z kamer bude dopravní podnik sbírat a využije je při školení řidičů.
Po uplynutí testovací doby se v Brně rozhodnou, co bude s kamerami dál. Zapůjčené je má dopravní podnik zdarma na tři měsíce. „Finanční náročnost v případě nákupu kamer do všech našich autobusů je vysoká, a tak konkrétní plán pro případné dlouhodobé využití ještě nemáme. Po uplynutí testovací doby zjistíme, jaká data nám kamery přinesly a ověříme spokojenost řidičů,“ vysvětlila pro Drbnu Tomaštíková s tím, že jedno zařízení se dá pořídit za cenu asi sta tisíce korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám