čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

V Brně vracejí lesk historickým trolejbusům

Do sbírky historických vozů Dopravního podniku města Brna (DPMB) přibydou v letošním roce dva zrenovované trolejbusy. Dopravce opraví vozy typu 22Tr, 14Tr a postupně se přesune k rekonstrukci původně brněnského trolejbusu 9Tr, který se podařilo získat zpět z Ukrajiny.

Dopravní podnik města Brna rozšířuje svou unikátní řadu retro vozidel. Dva renovované trolejbusy rozšíří sbírku, která mapuje historii městské hromadné dopravy v Brně. „Aktuálně čítá patnáct kusů, pokud se podaří oba trolejbusy zrekonstruovat do konce roku, bude jich sedmnáct,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek


Trolejbus Škoda 22Tr.

Nejprve přijde na řadu trolejbus Škoda 22Tr, jehož zástupci byli prvními kloubovými trolejbusy v Brně. Nízkopodlažní vozy se vyráběly mezi lety 2002 a 2004 a z výrobny Škoda Ostrov jich vyšlo pouze třináct. Do Brna putovalo osm kusů, další jsou v Ústí nad Labem a jeden skončil v Maďarsku.


Trolejbus 14Tr.

Po dokončení renovace vozu, který nyní stojí v komínské vozovně, se odborníci vrhnou na další trolejbus. Oblíbená československá Škoda 14Tr se v době největší slávy vyvážela do bývalého Sovětského svazu i Německé demokratické republiky. „Čtrnáctky“ vyráběla Škoda Ostrov mezi lety 1981 a 1998. Brněnský dopravní podnik do své sbírky přidá kus z novějších řad, jehož součástí je také digitální displej zobrazující číslo linky a název konečné stanice.


Trolejbus Škoda 9Tr.

Opravy se dočká rovněž trolejbus Škoda 9Tr, kterým se mohli Brňané svézt od roku 1980 do 1996. „Následně byl odprodán do ukrajinského Rovna, kde sloužil až do roku 2019. Dopravnímu podniku se vůz podařilo odkoupit zpět do Brna, kde se podrobí celkové rekonstrukci. Náročná renovace přesáhne do příštího roku," řekla mluvčí DPMB Hana Tomaštíková

V Brně funguje největší trolejbusová síť v České republice. Poprvé nastoupili Brňané do trolejbusů roku 1949, v sedmdesátých letech se pak doprava rozšířila v návaznosti na výstavbu nových sídlišť. Nyní fungují trolejbusy jako podpora tramvajové dopravy, která v moravské metropoli dominuje. Historické a retro vozy jsou k vidění na akcích, jako jsou Dopravní nostalgie, dny otevřených dveří a oslavy města Brna.


Opravovaná tramvaj 4MT.

V dílnách brněnského dopravního podniku pokračuje také oprava tramvaje 4MT, která dosloužila v devadesátých letech. „Kavárenská“ tramvaj, jejíž renovace skončí do poloviny letošního roku, bude nabízená k pronájmům na firemní a jiné akce. Tramvaji se vrátí vnější historický vzhled, ale v interiéru se objeví odnímatelné stoly, lednička, kávovar nebo audiovizuální systém. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Dopravní podnik města Brna

Štítky trolejbus, tramvaj, renovace, oprava, historie, sbírka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.