neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Na jihu Moravy kvůli větru znovu padají stromy, zasahují hasiči

Hasiči v Jihomoravském kraji dnes od rána opět vyjíždějí k událostem v souvislosti se silným větrem, nejčastěji k popadaným stromům. Evidují kvůli tomu zatím tři desítky výjezdů. Vítr poškodil i střechy, uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V minulém týdnu se i jihem Moravy prohnala větrná bouře Sabine, hasiči kvůli ní tehdy měli bezmála 300 výjezdů.

Hasiči dnes v souvislosti se silným větrem zatím nejčastěji zasahovali na Blanensku, v Brně a na Brněnsku. Po jednom výjezdu evidují na Břeclavsku a Znojemsku, tři na Vyškovsku. „Většinou jde o popadané stromy, ale například v Brně zasahujeme i u poškozené střechy," uvedl mluvčí. První výjezd kvůli silnému větru měli v 8:20, kdy vyjížděli na Vyškovsko.

Před silným větrem dnes varovali meteorologové, jeho rychlost má v nárazech dosahovat až 70 kilometrů v hodině. Nebude tak silný jako při nedávné vichřici Sabine, podle meteorologů ale může lámat větve a poškozovat stromy a způsobit menší škody na budovách a komplikace v dopravě. Lidé by měli zajistit okna, dveře, zabezpečit skleníky a být opatrní při pohybu venku.

Při bouři Sabine dosáhl vítr na Sněžce v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, v nížinách měl rychlost v nárazech asi 100 kilometrů za hodinu. V Jihomoravském kraji vichřice zaměstnala hasiče i energetiky. Hasiči v terénu během tří dní zasahovali v souvislosti se silným větrem u 286 událostí, odstraňovali především popadané stromy. Energetická společnost E.ON jen v pondělí evidovala asi 16.000 domácností bez elektřiny, vyhlásila kalamitní stav. Tisíce domácnosti byly bez elektřiny ještě v úterý, postupně jich ale ubývalo. Záchranáři v souvislosti s vichrem evidovali tři zraněné lidi.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto HZS Jihomoravského kraje

Štítky hasiči, vítr, stromy, zásah, padající

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.