Městská policie Brno nechá do všech 43 aut nanést speciální nástřik, který má ochránit strážníky před infekcemi. Podle ředitele městských stážníků Luboše Oprchala vyjde nástřik jednoho vozidla na necelou tisícikorunu
Vydrží minimálně dva roky. Policie tím reaguje na nedávnou epidemii žloutenky. Podle mluvčího Jakuba Ghanema strážníci pracují i s lidmi, kteří mohou být přenašeči infekcí.
Loni městská policie nabídla svým členům dobrovolné očkování proti žloutence kvůli tomu, že kraj a Brno zasáhla epidemie. V první fázi se podle Oprchala nastříká 20 aut, následně další.
„Vozidla se nejprve vyčistí a potom specializovaná firma ošetří interiéry směsí pomocí rozprašovací pistole. Po odpaření vody zůstanou na povrchu nanokrystaly titanu, které likvidují viry, bakterie a plísně," řekl Opršal.
Policie tak chce ochránit zdraví strážníků. „V terénu pracují s lidmi, kteří mohou být zdravotní hrozbou a přenášet infekce. Nemusí to být jen bezdomovci, ale i opilci nebo nemocní lidé, kterým strážníci poskytují pomoc," doplnil Ghanem. Policie ve spolupráci s městem nechala už loni naočkovat proti žloutence strážníky, kteří o to měli zájem. „Byla jich většina. Očkování nemá jen malá část například kvůli zdravotním důvodům," dodal Oprchal.
Městská policie Brno má kolem 500 strážníků. Kromě očkování a postřiku ve vozech mají strážníci antibakteriální gely nebo rukavice a další ochranné pomůcky. „Díky postřiku docílíme toho, že budou strážníci zdraví a více v ulicích, než aby byli doma na neschopence," dodal Oprchal.
Epidemie žloutenky zasáhla jižní Moravu loni, kdy bylo kolem 450 případů za celý rok. Byla to polovina z celkového počtu případů v celé republice. Letos je od začátku roku více než 20 případů. Přestože je žloutenka oproti loňsku v útlumu, noví nemocní stále přibývají.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.