Letovice řeší po koupi areálu Tylexu, kde se dvě století vyráběly krajky, úpravu kanalizace. Pomůže to rozvoji

Autoři | Foto Tylex Letovice

Měsíc po koupi areálu zkrachovalého Tylexu řeší Letovice na Blanensku úpravu kanalizace a čistírny odpadních vod tak, aby se z kanalizace v areálu stala veřejná. Starosta Petr Novotný předpokládá, že je to otázka několika týdnů. Díky tomu se otevře možnost rozvoje průmyslové zóny i možnost zastavět rozvojovou zónu podél Komenského ulice.

Zastupitelé schválili koupi areálu textilní továrny 9. května za cenu sedmadvacet milionů korun. Jedná se již jen o část původního areálu, protože Tylex v minulosti, jak se firma zmenšovala, části areálu odprodával. Dnes v nich působí jiné firmy a podle starostova odhadu v nich pracuje sto padesát lidí. S kanalizací byl dlouholetý problém, protože v areálu vznikla spousta přípojek, ale neexistoval hlavní řad, a nový majitel areálu by tak mohl ostatní od kanalizace odstřihnout. Město nyní tuto potíž vyřeší.

Starosta Petr Novotný (Pro Letovice) také zmínil, že insolvenční správkyně prodává značku Tylex a stroje, přičemž jedna místní firma by mohla pod touto značkou pokračovat dál a měla by zájem i o stroje. „Tím by nám odpadl problém s vyklízením budov, kdybychom prodávali jen samotnou nemovitost. Celkově bychom na tom mohli jako město i vydělat,“ řekl Novotný. V ideálním případě by chtěl, aby se prodej uskutečnil ještě letos.

Po dvě stě letech končí výrobce záclon a krajek Tylex Letovice. Na vině jsou i drahé energie

Téměř dvousetletá existence textilní výroby v Letovicích na Blanensku se na konci roku uzavře. Společnost Tylex, která je od poloviny listopadu v konkurzu, ukončí na návrh insolvenční správkyně činnost, zbylí zaměstnanci již dostali výpověď a v...

Tylex, který měl za sebou téměř dvousetletou historii textilní výroby, se dostal do problémů kvůli energiím předloni, loni na sebe podal návrh na insolvenci a na konci loňského roku ukončil výrobu, soud jej poslal do konkurzu. Zbyly po něm dluhy pětatřicet milionů korun. Jelikož Tylex již v předchozích letech částečně omezoval výrobu a počet zaměstnanců, definitivní pád tradiční továrny neznamenal ve městě sociální otřes.

Ze slavné značky dnes ve městě momentálně přežilo jen muzeum s expozicí Příběh letovické krajky, které se otevřelo v roce 2022. Textilní průmysl byl v dřívějších dobách na území Česka velmi rozšířený a měl dobrý zvuk i za hranicemi, ale především po roce 1989 mnoho podniků skončilo. Příčinou bylo zřejmě technologické zaostávání i levný dovoz z Asie.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky správa, reality, průmysl, Letovice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.