Počasí dnes26 °C, zítra25 °C
Neděle 23. června 2024  |  Svátek má Zdeňka
Bez reklam

Brněnský výrobce traktorů Zetor propustí kvůli změnám ve výrobě více než polovinu zaměstnanců

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července sto šedesát lidí, tedy víc než polovinu ze současných tří set zaměstnanců. Jako důvod hromadného propouštění firma v tiskové zprávě uvedla změny ve výrobě. Zetor snižuje počty zaměstnanců už deset let, eště v roce 2014 měl přes sedm set zaměstnanců.

Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.

„Zaměstnanci kromě zákonného odstupného dostanou i zvýšené odstupné podle kolektivní smlouvy. Zaměstnancům také poskytneme poradenství při hledání zaměstnání, vypracování životopisu a zorganizujeme setkání s úřadem práce. Zaměstnancům také zprostředkujeme kontakt na personalisty z jiných firem v rámci Brna, kteří nás určitě budou kontaktovat,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Lucie Dušková.

Dnes se s vedením sešli zástupci podnikových odborů. Jejich šéf Alois Kazelle řekl, že vedení odborům ohlásilo zatím propuštění 58 lidí, před měsícem už ohlásilo 18 propuštěných. „Nejde zdaleka jen o dělnické profese, ale také o kancelářská místa,“ uvedl. Další propouštění podle něj vedení společnosti připustilo, ale neuvedlo detaily. Tradiční výrobce traktorů, kterému v posledních deseti letech klesají tržby i počty prodaných traktorů, plánuje změnou způsobu výroby i dalšími opatřeními snížit náklady meziročně o 200 milionů korun.

VIDEO: Zloděj ukradl z parkoviště u brněnského hobymarketu Zetor s radlicí i sypačem na sůl

Téměř čtyři roky stál na parkovišti u hobymarketu v brněnských Ivanovicích červený traktor Zetor, kterým jeho majitel udržoval parkoviště a přilehlé plochy v provozuschopném stavu. Na začátku května traktor v celkové hodnotě téměř půl milionu...

„Dosahujeme snižování nákladů zvyšováním efektivity práce jak u dělníků, tak u technicko-hospodářských zaměstnanců, digitalizací, úsporami ve spotřebě energií a především značným zmenšováním výrobních a skladových prostor závodu. Ty se podařilo zmenšit o 50 procent. Dále optimalizujeme náš obchodní model včetně afilací a dceřiných společností v zahraničí. Tyto kroky znamenají výrazný pokles nákladů – meziročně až o více než 200 milionů korun. Díky tomu se Zetor po krizových letech vrátí v roce 2025 zpět do zisku,“ uvedl dnes výkonný ředitel společnosti Róbert Harman.

Zetor snižuje počty zaměstnanců už deset let. Ještě v roce 2014 měl 783 zaměstnanců, větší propouštění oznámil v roce 2018, kdy mělo odejít okolo 40 procent lidí. Nakonec místo avizovaných 250 lidí odešlo 145 zaměstnanců. Podle poslední dostupné výroční zprávy společnosti za rok 2022 opustilo závod v průběhu roku 127 lidí a ve firmě pracovalo 349 lidí.

Zetor přestane vyrábět vlastní motory. Nahradí je součástkami z Německa a Itálie

Brněnský Zetor nebude od roku 2025 vyrábět pro své traktory vlastní motory a převodovky. V rozhovoru v Hospodářských novinách to uvádí předseda představenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovat motory a převodovky z Německa a...

Nezaměstnanost v Brně se pohybuje dlouhodobě okolo pěti procent, průměr JIhomoravského kraje byl za duben 4,2 procenta, celostátní 3,7 procenta. Na pracovním trhu je stále poptávka po řemeslnících a zaměstnancích z technických oborů.

„Úřad práce na Brněnsku aktuálně eviduje přes 13 tisíc volných pracovních míst v různých sektorech, včetně strojírenství. Firmy působící ve strojírenství ve městě Brně a okolí aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadu práce více než 600 míst. Poptávka ze strany zaměstnavatelů je například po programátorech a obsluze CNC strojů, svářečích či brusičích. Pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, tedy strojírenské inženýry a techniky, je nabízeno zhruba 40 pracovních míst,“ uvedla ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Brně Lucie Kolářová.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zetor Engineering

Štítky stroje, zaměstnanost, Zetor Tractors, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Brněnský výrobce traktorů Zetor propustí kvůli změnám ve výrobě více než polovinu zaměstnanců  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.