Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Oběti trestných činů mají nárok na peněžitou pomoc, říká ombudsman Křeček

Oběti trestných činů mají nárok na peněžitou pomoc, uvedl v souvislosti s tragickou čtvrteční střelbou v Praze veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Pomoc je určená na léčbu fyzických i duševních následků a překlenutí zhoršené sociální situace způsobené trestným činem. Ministerstvo spravedlnosti vzkázalo, že s vyplněním příslušných formulářů jsou připraveni pomoci probační úředníci ve všech svých pobočkách. Právní pomoc nabízí i Česká advokátní komora (ČAK).

Zákon o obětech trestných činů počítá s vyplácením peněžité pomoci obětem na léčbu fyzických i duševních následků a překlenutí zhoršené sociální situace způsobené trestným činem. „Oběti ji mohou využít třeba na psychoterapii nebo při výpadku příjmů," uvedla mluvčí ombusmana Markéta Bočková. O peněžitou pomoc mohou požádat do dvou let od zjištění újmy a nejpozději do pěti let od spáchání trestného činu.

„Ministerstvo spravedlnosti v podobných případech, který se stal 21. prosince 2023, pomáhá obětem, zraněným a pozůstalým. Peněžitou pomoc je možné si představit jako zvláštní druh sociální dávky, kterou vyplácí stát. Nárok na peněžitou pomoc je zakotven v zákoně o obětech trestné činnosti. Žádosti se podávají na ministerstvu spravedlnosti na odbor odškodňování. K podání žádosti je možné využít zveřejněný formulář," připomnělo ministerstvo v tiskové zprávě.

Ministerstvo by mělo o žádosti rozhodnout nejpozději do tří měsíců. Vláda ale na svém čtvrtečním mimořádném zasedání uložila ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), aby v souvislosti se střelbou poskytl obětem a pozůstalým maximální součinnost.

Pozůstalým se peněžitá pomoc poskytuje v paušální výši dosahující 200 tisíc korun, respektive 175 tisíc korun u sourozenců zemřelého. V případě většího počtu pozůstalých nemůže celková poskytnutá částka přesáhnout 600 tisíc korun. „Tuto peněžitou pomoc ale není možné chápat jako náhradu škody, kterou Vám pachatel svým činem způsobil, protože taková povinnost zatěžuje výlučně jeho a nikoliv stát," upozorňuje web ministerstva spravedlnosti.

V žádosti o peněžitou pomoc je nutné uvést údaje o osobě žadatele, vyjádřit vůli požádat o peněžitou pomoc, specifikovat, v jaké výši je o pomoc žádáno a označit poslední známé rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, které se věci týká - jak spisovou značkou, tak označením orgánu, který je vydal. Pokud byla trestným činem způsobena škoda na zdraví, je potřeba k žádosti přiložit lékařskou zprávu o této skutečnosti. Peněžitou pomoc lze pak očekávat v řádu několika dní od vydání rozhodnutí.

„Probační a mediační služba nabízí obětem tohoto hrůzného trestného činu pomoc, jak posttraumatickou, tak i asistenci při vyplnění žádosti, která se zasílá na ministerstvo spravedlnosti. Zranění a pozůstalí se mohou obracet na pobočky Probační a mediační služby po celé České republice, kde jsou kolegové připraveni reagovat a pomoci s vyřízením žádosti o peněžitou pomoc," uvedlo ministerstvo.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook/ Ombudsman

Štítky Brno, Ombudsman, Střelba, Praha, Odškodné

Oběti trestných činů mají nárok na peněžitou pomoc, říká ombudsman Křeček  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.