Počasí dnes0 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 30. listopadu 2023  |  Svátek má Ondřej
Bez reklam

Soud se nepostavil za muže z Brna, jenž dostal padáka za to, že politikovi poslal vězeňské pyžamo

Nejvyšší soud (NS) potřetí vyhověl dovolání města Brna ve sporu s někdejším pracovníkem úřadu městské části Bystrc, který dostal výpověď kvůli závažnému porušení pracovních povinností. V roce 2016 odešel před koncem pracovní doby, zamířil na poštu a odeslal tehdejšímu místostarostovi Jaroslavu Petrovi (ANO) balíček s vězeňským pyžamem.

Muž, který na úřadě pracoval jako bytový technik, na rozvázání pracovního poměru reagoval žalobou. Justice se sporem zabývá od roku 2017. Městský soud v Brně žalobě vyhověl. Výpověď z pracovního poměru označil za neplatnou, a to zejména kvůli tomu, že byla pracovníkovi doručena opožděně. Verdikt potvrdil krajský soud. Jeho rozhodnutí ale opakovaně zrušil NS. Poprvé v roce 2020, podruhé o dva roky později, potřetí v těchto dnech.

Pro definitivní rozhodnutí je podstatné to, kdy se vedení úřadu o počínání bytového technika dozvědělo, a kdy tak začala běžet lhůta pro rozvázání pracovního poměru. V posledním rozhodnutí NS uvedl, že podstatnou osobou není starosta ani právnička městské části, ale tajemník obecního úřadu. Klíčové je to, kdy se o všem dozvěděl právě tajemník, případně vedoucí odboru.

Krajský soud zároveň chyboval, když starostu Tomáše Kratochvíla (ČSSD) vyslechl a poučil jako účastníka řízení, a nikoliv jako svědka. Podle NS jde o vadu řízení. Krajský soud nyní bude rozhodovat znovu.

Už v předešlém rozhodnutí z roku 2022 se NS vyjádřil k závažnosti porušení pracovních povinností zaměstnance. Nesouhlasil s názorem městského a krajského soudu, podle kterých byla intenzita porušení pracovních povinností spíše nízká. Poukázal na to, že pracovník se snažil vše zakrýt nepravdivým údajem o opuštění pracoviště v docházkovém listě, navíc dřívější odchod využil k tomu, aby dehonestoval funkcionáře městské části, u níž byl zaměstnán.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Aleš Lezatka/Nejvyšší soud

Štítky Brno, Soud, Nejvyšší, Pyžamo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vaněk

Naše světoznámá justiční mafie se činí... Za umlácení důchodce lopatou dvěma asociály - podmínky, za přejetí bílého chlapce cikánskou podnikatelkou - podmínka, za vyhození zasahujícího policisty z druhého patra v Chánově - pachatel (raději) nezjištěn, za útok mačetami a noži v organizované skupině (což je prokazatelně teroristický útok) - 17,15,13 a podmínky, ale za vhození jedné láhve do okna 3x24 let natvrdo (asi ji hodili všichni společně). O vyhazování z práce kvůli zmanipulované nahrávce, kterou naše justiční mafie bez ohledu na judikaturu ÚS, který toto zapovídá, s klidem uznala jako "důkaz", a ještě si "stádní" zástupce dovolí od pí. Bednářové veřejně požadovat "lítost", což je praktika velmi přibližující se středověku... Bez rozvěšení vlastizrádné lůzy po stromech se nic k lepšímu v této kdysi suverénní zemi nic nezmění.

Čtvrtek, 23. listopadu 2023, 13:15Odpovědět

Marie Glanczová

napřed tykadla, teď pyžamo...to jsou šíleně nebezpečné věci...vrahové mají podmínky, naše soudnictví jedna radost

Čtvrtek, 23. listopadu 2023, 10:22Odpovědět

Baron Kocharovski

DĚKUJI! VELMI VÝSTIŽNÉ! :-D osobně bych rád viděl, JAK se pozná vězňské pyžamo. pruhované asi nebude, že... ;-)))

Čtvrtek, 23. listopadu 2023, 12:56Odpovědět

Tomáš Nosek

To vězeňské pyžamo měl poslat Dominikovi Ferimu (dříve TOP 09).

Středa, 22. listopadu 2023, 08:57Odpovědět

Soud se nepostavil za muže z Brna, jenž dostal padáka za to, že politikovi poslal vězeňské pyžamo  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.