Největší sběrný dvůr na Moravě vyrostl na pomezí brněnských Židenic a Líšně. Nový areál si poradí s čtyřmi sty různými druhy odpadu, a uleví tak všem Brňanům, kterým nedávno zavřeli středisko v Líšeňské ulici. Zájemci na odkladišti nechají pneumatiky, elektrozařízení nebo starý nábytek, jež najde domov u potřebných lidí.
Brány velkokapacitního sběrného dvora se v polovině letních prázdnin otevřely lidem v Brně. Plochu v Jedovnické ulici, jež ročně pojme a zpracuje patnáct tisíc tun odpadu, využijí zájemci k odevzdání nebezpečného odpadu, elektrospotřebičů, ale i sjetých pneumatik. V areálu se nachází také střepiště nebo místo pro staré, ale stále použitelné věci, které by jinak skončily v popelnici. Šanci na druhý život tak dostane nábytek, hračky nebo jiné vybavení domácnosti.
Sběrný dvůr dělníci za čtyři měsíce vybudovali hned vedle nedávno zprovozněné dotřiďovací linky a spalovny, odpad se tak ke zpracování nebude muset převážet nikam daleko. Část materiálů se také přesune po železnici vlečkou, která prostorem prochází.
Obyvatelům jihomoravské metropole sběrný dvůr poslouží zdarma, zpoplatněno je pouze odkládání stavební sutě. Za odevzdání odpadu zaplatí také živnostníci a firmy, kterým je k dispozici moderní manipulační technika a proškolení zaměstnanci. Objekt pracovníci postavili na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních, což klientům umožní pohodlný příjezd s velkými náklaďáky.
„Počítáme s tím, že bude spádový pro všechny podnikatele z širší metropolitní oblasti a pro třetinu Brňanů. Jeho umístění a vybavení garantuje maximálně ekologické nakládání s odpady a úsporu dopravních nákladů,“ okomentovala zahájení provozu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Sběrný dvůr Brňanům nahradí nedávno uzavřené středisko v Líšeňské ulici. Ředitel společnosti SAKO Brno Karel Jelínek, která má nový objekt na starosti, vidí hlavní výhodu v otevíracích hodinách, které platí o víkendu. „Očekáváme velké vytížení právě ve dnech, kdy jsou ostatní sběrná střediska pro občany v Brně uzavřena. V případě podnikatelů počítáme s průběžným vytížením celý týden," vysvětlil.
Městská odpadová společnost má s podobnými projekty bohaté zkušenosti, na území jihomoravské metropole provozuje po víc než čtvrt století na 35 sběrných dvorů. Za nové prostory zaplatila 50,5 milionů korun, z toho necelých 9 milionů korun pokryla dotace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.