čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

V Brně se rozloučí se zemřelým biskupem Petrem Esterkou

Minulý týden zemřel ve Spojených státech amerických ve věku pětaosmdesáti let emeritní pomocný biskup brněnský Petr Esterka. Zesnulý bude pohřben v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, rozloučení s biskupem dlouhodobě působícím v USA se uskuteční také na brněnském Petrově.

Brňané se budou moci rozloučit s nedávno zesnulým emeritním pomocným biskupem brněnským a titulárním biskupem čefalenským Petrem Esterkou, který zemřel v úterý 10. srpna 2021 odpoledne v Kalifornii. „V pátek 20. srpna 2021 se s ním naposled rozloučí společenství českých krajanů v USA, o které řadu let jako kněz a později jako biskup pečoval v rámci České katolické misie. V 19.30 hodin bude možné přenos sledovat živě," uvedlo dnes na své facebookové stránce Biskupství brněnské.

Po vyřízení nutných formalit, které jsou potřebné k převozu ostatků emeritního biskupa, se s Esterkou oficiálně rozloučí také Češi. A to na brněnském Petrově a v Esterkově rodných Dolních Bojanovicích, kde bude uložen na místním hřbitově.

Esterka se narodil 14. listopadu 1935 na Hodonínsku. Kvůli své víře a politickým přesvědčením emigroval roku 1957 z České republiky do Rakouska, kde několik měsíců žil v uprchlickém táboře. Vystudoval filozofii a teologii v Římě a v březnu 1963 byl vysvěcen na kněze. Po zbytek života působil Esterka ve Spojených státech amerických, během války ve Vietnamu se stal kaplanem v záloze amerického letectva.

Roku 1999 jej papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným biskupem brněnským, biskupské svěcení přijal Esterka téhož roku v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Od té doby se věnoval především českým krajanům žijícím v USA.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Biskupství Brněnské, Michal Šťastný

Štítky biskup, biskupství, katolická církev, petr esterka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.