Technické muzeum v Brně (TMB) se chystá návštěvníkům ukázat jednu z největších a nejnákladnějších výstav za svou šedesátiletou historii. Otevře se expozice ROBOT2020, která představí lidem desítky robotů z různých historických období. Exponáty navíc pochází ze všech koutů světa.
Robotická přehlídka, která odkazuje i na dílo Karla Čapka a jeho vizionářství, je exkurzí do historie – přes literaturu až k moderním a robotickým technologiím. Exponáty doputovaly do brněnského muzea z nejrůznějších částí světa. Na výstavě se podílelo více než padesát firem, umělců a odborných pracovišť.
„Vlastním autorským projektem se na této výstavě podepsal například i jeden z nejdéle působících umělců na české rapové scéně, Vladimir 518, jsou zde zastoupena také díla výtvarníků jako Krištof Kintera nebo Jaroslav Róna,“ uvedla Zuzana Doubravová z TMB.
Přehlídka robotů v technickém muzeu čeká na otevření již od prosince. Nyní v souvislosti s vládním rozvolněním na ni mohou návštěvníci zavítat po téměř půl roce. „Jedná se o největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstavní projekt v celé šedesátileté éře muzea v Brně. O to více tragické pro nás všechny bylo to, že byl realizován v době největších restrikcí v návaznosti na několikaměsíční epidemiologická opatření,“ poznamenala garantka projektu Klára Šikulová. Organizátoři akce se museli potýkat s tlakem ze strany jiných muzeí, protože o roboty se mezi pracovišti vede boj a jsou atraktivním návštěvnickým tahákem.
„Velký dík patří firmám, které souhlasily s prodloužením zápůjček robotických technologií až do konce července, abychom mohli celý projekt o dva měsíce prodloužit a mohli návštěvníkům výstavu nakonec představit téměř v celém původním rozsahu,“ doplnila Šikulová.
Další tahák
Pracovníci muzea připravili technickým nadšencům kromě robotů i výstavu Vlněná elegance první republiky. „Projekt přibližuje veřejnosti výsledky dlouholetého průzkumu a konzervátorských prací, jejichž zásluhou se nám podařilo obnovit více než dvě stě originálních vzorníků brněnských textilek. Návštěvníci uvidí také stroje z brněnských továren jako barvící aparát, tkalcovský stav nebo torzo selfaktoru, což je jeden z nejúspěšnějších textilních strojů, který se bez velkých změn využíval ve všech textilkách téměř sto let,” přiblížila kurátorka Petra Mertová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.