pátek 20. května 2022 Zbyšek

Ombudsman se zastal Ukrajinky, která neměla zdravotní pojištění. Chybovali čeští úředníci

Kancelář Veřejného ochránce práv se zastala Ukrajinky, kterou pokutovala česká policie za to, že se neprokázala zdravotním pojištěním. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková k případu sdělila, že pochybili úředníci Ministerstva vnitra, kteří cizince o povinnosti dostatečně neinformovali na webových stránkách.

Stěžovatelka z Ukrajiny se po zaplacení sankce obrátila na českého velvyslance v Kyjevě, který prostřednictvím svého úředníka odkázal na internetové stránky ministerstva. V odpovědi rovněž uvedl, že pro vstup do Česka v rámci bezvízového styku není potřeba uhradit cestovní zdravotní pojištění. Jednalo se ale o mylnou informaci, která neodpovídala platným normám. Případ se tak dostal na stůl až ombudsmanovi, který stížnosti vyhověl a vyzval ministerstvo k opravě. 

Nelze akceptovat, aby na oficiálních stránkách českých úřadů a ministerstev nebyly dostupné jasné a srozumitelné informace. Pokud je nedokáže najít úředník, lze jen těžko předpokládat, že to zvládne občan našeho či dokonce cizího státu. Důsledkem je pak i poskytování mylných informací ze strany úředníků, kteří spoléhají na informační weby ministerstev, jako se tomu stalo v tomto případě,” zdůvodnila zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, podle níž je dobře, že chybu už vnitro opravilo. 

Ohodnoť článek

Foto Pixabay

Štítky Ombudsman, Ochránce práv, Brno, Šimůnková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.