Počasí dnes24 °C, zítra18 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Jihomoravští policisté oživili s pomocí speciálních defibrilátorů už 36 lidí

Policisté v Jihomoravském kraji oživili díky zvláštním automatizovaným defibrilátorům už 36 lidí. Používají je od roku 2015, kdy se dali do spolupráce s krajskou záchrannou službou. Díky ní stále častěji (letos již 190) vyjíždí i k zásahům zdravotnického charakteru. Důvodem je fakt, že policejní hlídky jsou častěji přítomné v samotném terénu.

Policisté využívají defibrilátor v různých situacích. Letos ho použili například v Moravských Knínicích, kde doma postihla náhlá zástava oběhu šestnáctiletou dívku. Nejdříve přijeli na místo policisté, kteří jí pomocí defibrilátoru dali dva výboje a úspěšně ji resuscitovali. Poté ji předali záchranářům. "Chtěla bych všem poděkovat. Už bych nikdy nechtěla zažít oživovat dítě," uvedla matka Eva Jelínková.

Podle ředitele jihomoravské policie Leoše Tržila mají policisté defibrilátory téměř na všech základních útvarech. Jsou také v místech, kam má záchranná služba horší dojezdové časy. Krajské policejní ředitelství má také sedm lektorů, kteří v kurzech školí policisty. V programu je zařazeno 500 policistů.

Přístroje, které zachraňují životy

Automatizovaný externí defibrilátor je přístroj pro laickou veřejnost. Slouží k resuscitaci člověka se zdravotními potížemi. Obsluhujícího přitom sám navádí, co má dělat.

Krajská záchranná služba projekt snadno využitelných defibrilátorů zahájila v roce 2014. Sama podle mluvčí Barbora Truksové v praxi využívá přes 150 zařízení, na které se podařilo získat peníze i z Evropské unie. Dnes už přístroje mají také hasiči, disponují jimi obce i kraje. Nakupují je však i soukromé subjekty.

"Použít je mohou i lidé na ulici. Jsou v různých obchodních střediscích, v Brně například na náměstí Svobody nebo na nádraží," vysvětlila Truksová. Podle ní při záchraně života rozhodují minuty, po pěti minutách začínají při zástavě odumírat mozkové buňky.

Ředitel jihomoravské záchranné služby Milan Klusák uvedl, že projekt je unikátní a už se jím nechalo inspirovat například Slovensko, které ho zavede po celé republice. Truksová doplnila, že v Čechách už se projekt rozšířil například do Karlovarského nebo Plzeňského kraje.

Autoři | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK, PČR

Štítky ČR, zdraví, policie, záchranná služba, Jihomoravský kraj, zdravotnická záchranná služba, projekt, Evropská unie, Milan Klusák, Česko, Slovensko, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihomoravští policisté oživili s pomocí speciálních defibrilátorů už 36 lidí  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.