Čt 13. 8. 2026Alena
Zdraví

Jste náš anděl, oceňují maminky znojemskou porodní asistentku

JJohana Ryšavá2 minuty čtení22. 10. 2022, 10:30
Porodní
Porodní · Foto: Nemocnice Znojmo

Zná téměř každou maminku ze Znojma a okolí, rukou jí prošly tisíce dětí a na sociálních sítích sklízí oslavné komentáře. Porodní asistentka Lea Braunerová doprovází ženy na cestě k mateřství skoro dvacet pět let a ve službě pokračuje i nadále.

Už na základní škole věděla, jaké je její životní poslání. Na cestu porodní asistentky přivedla Leu Braunerovou teta gynekoložka. „Vyprávěla mi o porodech a já se rozhodla, že budu porodní bába,“ vzpomíná na své začátky. Do nemocnice ve Znojmě nastoupila v roce 1991, na porodní sál se dostala o sedm let později.

Pracovní náplň Braunerové je různorodá, začíná u těhotenské poradny a končí až v šesti nedělí. Aby byla schopna poskytnout zákaznicím maximální péči, měsíčně doprovází k porodu pouze tři ženy. „Maminka mě většinou kontaktuje mezi 14. – 20. týdnem. Na první osobní schůzce probereme průběh těhotenství, její představy o porodu a důvod, proč vyhledala mé služby,“ popisuje Braunerová začátky spolupráce.

Porod je často spojen s bolestí, strachem, úzkostí. Společně můžeme pracovat na zmírnění těchto pocitů nebo se jim dokonce úplně vyhnout,“ vysvětluje, proč ženy porodní asistentky vyhledávají. Braunerová sama se do průběhu porodu snaží příliš nezasahovat. Ke zmírnění stresu využívá homeopatika, aromaterapii a masáže. Pokud to situace vyžaduje, aplikuje i medikamenty. „Podporuji přirozené porody. Dávám ženám prostor, aby si řekly, co potřebuj. Například, ne všem ženám vyhovuje poloha v leže na zádech. Může si zvolit porodit v kleku, na čtyřech, na boku, do vody,“ osvětluje.

Zastánkyní domácích porodů ale Lea Braunerová není. „Jsem si vědoma komplikací, které mohou nastat. Zvládnutí velkého poporodního krvácení v domácím prostředí bez lékařů a přístrojového vybavení je pro mě něco nepředstavitelného,“ říká a zároveň dodává, že lékaři a porodní asistentky pracují v týmu a musí mezi nimi být vzájemná důvěra.

Braunerová sklízí na sociálních sítích úspěch, nejeden komentář pod facebookovým příspěvkem o její práci zmiňuje, že  zpříjemnila maminkách těhotenství i porod.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook