Pá 14. 8. 2026Alan
Zdraví

Boj o život na fotbalovém hřišti. Sportovec přežil díky aktivnímu záchranáři i hasičům

Kateřina Benáčková2 minuty čtení10. 5. 2022, 9:40
Hasiči, kteří zachránili život (vlevo). Pan Rudolf a Jakub Dvořáček (vpravo).
Hasiči, kteří zachránili život (vlevo). Pan Rudolf a Jakub Dvořáček (vpravo). · Foto: ZZS JMK

Začalo to jako běžný trénink na fotbalovém hřišti, ten se ale rychle změnil v zápas o holý život. Padesátiletému Rudolfovi z Brněnska se při sportu náhle přitížilo. První pomoc muži poskytl zdravotník, který se na hřišti nacházel ve svém volném čase, a společně s hasiči jej zachránil.

Boj o život padesátiletého Rudolfa v Žabčicích se rozpoutal při večerním fotbalovém tréninku. Aktivní sportovec na hřišti náhle zkolaboval. V době incidentu byl ale na místě shodou okolností záchranář mimo službu Jakub Dvořáček, který neváhal a k Rudolfovi přispěchal. U hráče začal s poskytováním první pomoci. 

„Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku, bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ popsal krizovou chvíli zdravotník.

Záchranáři vyslali na místo tři prostředky - lékaře v setkávacím systému z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku ze základny v Hustopečích. „Dispečerka požádala o pomoc také operační středisko hasičů, na místo tak jako první dorazili first respondeři s automatizovaným externím defibrilátorem," vysvětlila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Hasiči na hřišti společně s Dvořáčkem pokračovali v náročné resuscitaci. Defibrilátor pak doporučil výboj, díky kterému se u muže podařilo obnovit srdeční činnost. „Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně,“ svěřila se lékařka Eva Jiráčková s poděkováním Jakubu Dvořáčkovi, který má na životě pacienta velkou zásluhu.

Rudolf se po náhlém zdravotním problému začal rychle uzdravovat a po pár dnech se z nemocnice vrátil domů do domácího léčení. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek IZS. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ svěřil se muž.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Málo srážek a vody v řekách. Povodí Moravy řeší sucho, svolalo speciální skupinuSpolečnost

Málo srážek a vody v řekách. Povodí Moravy řeší sucho, svolalo speciální skupinu

Řekám na Moravě ubývá voda. Na polovině sledovaných míst klesly průtoky pod hranici hydrologického sucha. Povodí Moravy proto svolalo speciální skupinu SUCHO, která řešila stav vodních nádrží i další vývoj. Dodávky pitné vody zatím ohrožené nejsou

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook