Do Znojma se na konci letních prázdnin sjede řada významných českých i zahraničních historiků. Vedení města chystá konferenci, která připomene osobnost Vladislava Jindřicha, což byl mladší bratr krále Přemysla Otakara I. a první moravský markrabě. Letos od jeho úmrtí uplynulo 800 let. Příspěvky přednášejících se tak budou týkat proměny Moravy z knížecí v markrabskou, uvedla mluvčí Znojma Simona Chmelíková.
Konference se uskuteční 31. srpna a 1. září ve spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v opraveném centru Louka v areálu bývalého premonstrátského Louckého kláštera. Jejím cílem je přiblížit polozapomenutého moravského markraběte Vladislava Jindřicha. „Vytvořil předpoklady pro vznik zemské obce a díky své manželce Heilwidě z Trnavy rozvíjel spolupráci se sousedním vévodstvím rakouským. Za jeho panování vznikla na Moravě první města a je dost dobře možné, že i první kroky k založení města Znojma podnikl právě Vladislav Jindřich," uvedl historik a zastupitel Znojma Jiří Kacetl (Pro Znojmo). Odbornou náplň konference zajišťuje s Martinem Wihodou z Masarykovy univerzity, který je zároveň autorem tři roky staré monografie o markraběti a zabývá se raně středověkými dějinami Moravy.
Vladislav Jindřich ze znojemského hradu vládl Moravě první dvě desetiletí 13. století, tedy v době, kdy bylo ještě Znojmo významnějším sídlem než Brno. V roce 1226 povýšil zdejší osídlení vznikající u někdejšího knížecího hradu na královské město král Přemysl Otakar I. Na jižní Moravě se Znojmu dostalo takové výsady jako prvnímu a v témže a následujícím století zažilo velký rozkvět. Samotné osídlení Znojma jako ostrohu nad Dyjí je však ještě výrazně starší než 800 let.
Kromě Kacetla a Wihody vystoupí na konferenci například pražský historik Jan Klápště, brněnský historik Libor Jan, z rakouského St. Pöltenu přijede přednášet Roman Zehetmayer, z Mnichova Philipp Wollmann. Program prvního dne ukončí zádušní mše svatá za Vladislava Jindřicha v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám