Na velké loučení došlo v Hodoníně, kde se z místní zoologické vypravila na cestu do světa návštěvníky milovaná bílá tygřice Charlota. Zvíře, jež původně nelegálně choval soukromý majitel, žilo v jihomoravském městě necelý rok. Nyní velký savec našel nový domov v Německu, kam ve středu vyrazil.
Samice bílého tygra se na jihu Moravy poprvé objevila loni v srpnu. Tehdy zvíře zabavili inspektoři z ministerstva životního prostředí majiteli, který si šelmu choval doma pro potěšení, aniž by k tomu měl povolení. Azyl našla tygřice, jež dostala jméno Charlota, v hodonínské zoologické. Zoologové měli s novým přírůstkem plné ruce práce, jelikož se savec choval zcela proti zvířecí přirozenosti.
„Byl to pro nás úkol, jaký jsme tu ještě neměli. Nebyla vychovaná matkou, neustále potřebovala sociální kontakt a vyžadovala pozornost. Měla jen sací reflex. Bez dudlíku se proto dlouho neobešla, než se naučila jíst z misky. Pracovali jsme také na socializaci. Měla kontakt s ostatními tygry přes mříže. Věřím, že nyní je natolik socializovaná, aby mohla působit v prostředí s ostatními zvířaty a nebála se,“ popsal cestu svého svěřence chovatel kočkovitých šelem Jiří Hlásenský ze Zoo Hodonín.
Bílý tygr, který v současné době váží přes šedesát kilo, se stal krátce po příjezdu do Hodonína návštěvnickým hitem. Podle ředitele zoo Martina Kruga ale nepřipadalo v úvahu i s ohledem na prostory zahrady, že by zvíře zůstalo na stálo. „Nikdy nebyl majetkem ani oficiálním expozičním zvířetem naší zoo a z hlediska záchovného programu je neperspektivní. Dle rozhodnutí soudu přešel do vlastnictví státu,“ vysvětlil ředitel s tím, že nový domov vybrali odborníci ve spolupráci s ministerstvem v Německu.
Charlota se přesunula do zhruba tisíc kilometrů vzdáleného zařízení Tier Wild Animal Sanctuary, jež se nachází nedaleko Saarbrückenu. O převoz, který zabere přes deset hodin, se postarala rakouská nevládní organizace Four Paws. Ta se specializuje na záchranu držených v zajetích nebo nevyhovujících podmínkách. Pro miláčka Hodonína mají připravený velký výběh, bazén, spoustu hraček i zvířecích přátel.
„Bílí tygři v zajetí nepatří k původnímu živočišnému druhu, ale uměle vyšlechtěné recesivní mutaci, kterou z důvodu příbuzenského křížení hlavně pro jejich atraktivitu, soukromé a komerční zájmy provázejí různé genetické poruchy. Nejčastěji je přitom zraková sbíhavost,“ dodal mluvčí zoo v Hodoníně Ivo Cencinger.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.