úterý 4. října 2022 František

Logopedi z Kyjova pomůžou s řečí pacientům po mrtvici

Kyjovská nemocnice plánuje rozšíření služeb ambulance klinické logopedie. Dětem i dospělým poskytují odborníci v zařízení pomoc již desítky let, nově se plánují zaměřit například i na pacienty, kteří mají za sebou cévní mozkovou příhodu.

Služby logopedů z Nemocnice Kyjov využije ročně zhruba sedm set lidí, z toho sedmdesát procent pacientů tvoří děti předškolního větu. Právě těm pomáhají odborníci s procvičováním řeči. Nyní se kliničtí logopedové chystají ve spolupráci s ambulancí ORL podat pomocnou ruku také těm, kteří trpí poruchou polykání nebo následky mrtvice. Právě ta může způsobovat poruchy řeči, které si žádají včasnou léčbu.

„Jedná se o endoskopické vyšetření FEES (Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing, pozn. red.), flexibilní endoskopické vyšetření polykání, kterým určíme místo, kde dochází k váznutí potravy a současně nastavíme správnou léčbu. Metoda je nebolestivá a provádí se ambulantně při vědomí pacienta,“ popsal primář ORL Nemocnice Kyjov Leoš Rousek.

Klinická logopedie se primárně věnuje diagnostice a následné terapii narušené komunikační schopnosti u lidí všeho věku. Součástí je také prevence předcházení vzniku obtíží ve vývoji řeči. V době covidových restrikcí se veškeré konzultace přesunuly do online prostoru, podle Alice Kolaříkové, která v nemocnici jako logopedka působí už dvě dekády, to však komunikaci s dětmi nenarušilo. „Tento způsob spojení nás mile překvapil. Děti byly uvolněnější a také se lépe soustředily. Většina rodičů možnost spojení na dálku přivítala,“ vysvětlila.

Ohodnoť článek

Foto Nemocnice Kyjov

Štítky zdravotnictví, mrtvice, logopedie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.