Pastva uherského stepního skotu pomáhá ptačímu parku Kosteliska na Hodonínsku. Za pět měsíců, kdy krávy na území pobývají, se zadařilo výrazně potlačit výskyt invazivní rostliny. Díky změně jsou v parku lepší podmínky pro život zvířat.
Čtyři krávy se v parku u Dubňan začaly pást v polovině března. Jejich přítomnost si brzy začali pochvalovat ornitologové, které potěšilo, že se díky spásání daří potlačovat rychle se šířící zlatobýl. Snižování výskytu žlutě kvetoucí trvalky totiž znamená lepší zázemí pro ptáky, kteří do parku Kosteliska létají za potravou. Na pastvinách je možné zahlédnout husy, dravce i bahňáky.
V porostu se pohybuje také vzácný brouk Onthophagus illyricus, který zatím nemá české jméno. Jeho pozornost přitáhly krávy necelé dva měsíce po svém příchodu. „Tento brouk z rodu lejnožroutů se živí exkrementy býložravců, kteří se pasou volně a nejsou odčervení. Na Kosteliskách našel vhodné útočiště,“ popsal za Jihomoravskou pobočku České společnosti ornitologické (ČSO) jednatel Gašpar Čamlík.
Skotu se na Hodonínsku daří. Začátkem července porodily dvě ze čtyř krav mláďata, čímž se stádo původně pocházející ze Slovenska rozrostlo na šest kusů. Díky čtyřnohým obyvatelům se nyní daří obnovovat a rozšiřovat přírodně cenné biotopy dříve zanedbané krajiny. Kromě zlatobýlu se krávy vrhly také na rákos, okusují náletové dřeviny a přirozeně prosvětlují les.
Ptačí park Kosteliska, v němž je možné natrefit také na stáda koz a ovcí, vzniká od roku 2020. Na území, jež spravuje ČSO, se prolínají vodní plochy, louky i lesy. „Pastvou uherského stepního skotu, která je jednou z tradičních metod obnovy na Kosteliskách, navazujeme na historii. Na tomto území se dlouhodobě páslo už před tisícovkami let. Dnes v záplavě zlatobýlu nacházíme malé ostrůvky biodiverzity, které postupně obnovujeme a zvětšujeme,“ řekl Čamlík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.