úterý 28. září 2021 Václav

Peníze vybrané brněnskou charitou putují k rodinám postiženým tornádem

Peníze, které přispěli lidé do sbírky Diecézní charity Brno pořádané na podporu postižených řáděním tornáda, se začaly rozdělovat mezi potřebné. Dosud dostalo 785 domácností v nejpostiženějších oblastech dohromady 114 770 000 korun.

Rodiny z Mikulčic, Moravské Nové Vsi, Pánova, Hrušek a Lužic na Břeclavsku a Hodonínsku dostaly odškodné za následky přírodní katastrofy, která se jejich obydlími prohnala před více než třemi týdny. K příspěvku došlo prostřednictvím darovacích smluv zprostředkovaných brněnskou charitou. Každá domácnost může získat dar od 50 tisíc do 200 tisíc korun, v mimořádných případech se může částka vyšplhat na 300 tisíc.

Charita podle ředitele Oldřicha Haičmana vybrané peníze rozděluje na základě vlastního šetření přímo v zasažených vesnicích. „Intenzivně pracujeme na tom, aby lidé dostali prostředky na obnovu svých domů. Na místech máme koordinátory, kteří mají přehled o situaci. Výši příspěvků ze sbírky Charity určuje míra poškození obydlí a úroveň sociálního znevýhodnění konkrétní domácnosti. Zaměřujeme se například na osamělé seniory, rodiny s více dětmi, samoživitele nebo nemocné,“ řekl.

Na vyšší příspěvek dosáhne podle Haičmana například rodina, jejíž dům je určený k demolici a splňuje kritérium sociální potřebnosti. Drobnější příspěvky naopak míří k těm, kteří na domech nepotřebují provádět rozsáhlé opravy. Do sbírky Diecézní charity Brno dosud lidé přispěli více než 296,5 milionu korun, které se postupně rozdělí.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jitka Koudelová

Štítky tornádo, bouře, následky, hodonínsko, břeclavsko, pomoc, sbírka, peníze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.