sobota 6. června 2020 Norbert

V Čejkovicích se v pátek večer zřítila část střechy domu, ve kterém žil Masaryk

V Čejkovicích na Hodonínsku se v pátek večer zbortila část střechy domku, kde v dětství žil Tomáš Garrigue Masaryk, pozdější československý prezident. V současnosti je v domku v Templářské ulici malé muzeum. Expozice poškozená není. Vnitřní stropy jsou netknuté, škoda je na krovech.

V domě podle hasičů nikdo nebyl. Střecha se zbortila asi kvůli stáří objektu. Čejkovice v pátek nezasáhla silná bouře ani vichřice. Hasiči večer pouze domek nasvítili a zapáskovali, jinak jeho stav řešit nebudou.

Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů bude pouze provádět bezpečnostní dohled, uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Stav budovy musí posoudit statik. Objekt patří Sokolu. „Obec bude sokolům samozřejmě nápomocná," uvedl starosta Čejkovic Pavel Novotný.

Malé muzeum bývalo dosud přístupné po předchozím ohlášení. V expozici jsou fotografie, knihy, informační panely a také třeba prezidentova busta.

Masaryk se narodil v Hodoníně, avšak kvůli službě otce, panského kočího, se rodina vícekrát stěhovala. Část školní docházky tak Masaryk absolvoval právě v Čejkovicích. Domek, kde je dnes muzeum, býval součástí panského dvora.

Foto Čejkovice | Zdroj ČTK

Štítky Čejkovice, dům, Tomáš Garrigue Masaryk, střecha, propad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.