Strohost, střídmost, symbolika. Tři S charakterizují vítězný návrh sochy pátera Martina Středy, který tento týden schválili brněnští radní. Čtyřmetrový pomník by u jezuitského kostela mohl stát už příští rok. Páter Martin Středa se významně zasloužil o obranu města při obléhání Brna švédskými vojsky. Podle legendy se poslední Švédy vystřelená dělová koule zastavila přímo u nohou pátera Středy.
Koncem loňského roku vyhlásili radní města Brna v rámci projektu Sochy pro Brno veřejnou výtvarnou soutěž na ztvárnění jezuitského duchovního pátera Martina Středy.
Z dvaceti sedmi přihlášených návrhů vybrala porota tři nejlepší. Rada města Brna v úterý na její doporučení schválila realizaci podle návrhu Jana Šebánka. „Tento návrh jsme zvolili díky jeho střídmosti, strohosti a silné vazbě na klasický odkaz figurálního sochařství. Bude tak tvořit určitý protipól řadě již existujících brněnských soch, které jsou pojaty spíše nekonvenčně,“ popsal Petr Hladík, první náměstek primátora a zároveň předseda poroty.
Výrazným prvkem na soše je koule. Ta odkazuje k samotnému založení řádu jezuitů, jehož byl páter Středa příslušník. Spoluzakladatel řádu Ignác z Loyoly (1491–1556) byl při své službě v armádě zraněn dělovou koulí. Při dlouhé rehabilitaci začal studovat knihy o Ježíši Kristu a nakonec se zcela oddal duchovnímu životu.
Zároveň koule symbolizuje i období třicetileté války a obléhání Brna. Na obraně města se páter Středa podílel organizováním studentů, tovaryšů i měšťanů a podle mnohých svědectví působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.
Bronzová socha bude stát na podstavci zdobeném citáty pátera Středy. Celý pomník bude mít 4 metry. Na nároží ulic Beethovenovy a Jezuitské, u kostela, kde Středa působil a je i pohřben, by se nová instalace měla objevit už v příštím roce.
Vítězný návrh i dalších šestadvacet přihlášených si mohou lidé prohlédnout v Urban centru na Mečové. Výstava je přístupná až do 24. srpna. Otevřeno je každý všední den od 10 do 12 a od 13 do 18. Vstup je zdarma.
Sochy jako Brno možná rozšíří královna, odbojář nebo architekti
Memento Martina Středy se zařadí po bok dalších soch vzniklých v rámci projektu Sochy pro Brno. Jeho cílem je postupně doplňovat veřejný prostor o nová umělecká díla připomínající významné osobnosti, a to přímo na místech, s nimiž je jejich osud spjatý.
„Typickým příkladem jsou proslulé žárovky na Malinovského náměstí, které připomínají, že Mahenovo divadlo (tehdy divadlo Na Hradbách) bylo první elektricky osvětlenou budovou v Brně. Osvětlení nedodal nikdy jiný než firma Edison,“ představil celý projekt náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan.
„V další fázi projektu by mohly vzniknout například sochy připomínající osobnost královny Elišky Rejčky nebo gymnasty a odbojáře Jana Gajdoše,“ dodal. V plánu jsou také sochy architektů Bohuslava Fuchse či Adolf Loose.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.