Po jednadvaceti letech chovu se v brněnské zoo poprvé narodila mláďata ohroženého papouška nestora keu. Pár Ulfine a Robin zplodil po letech soužití dva potomky. Měsíc stará papouščí mláďata patří k jednomu z nejchytřejších druhů ptáků na světě.
Ve volné přírodě žije druh nestora keu v oblasti novozélandských hor, v Brně se první zástupce těchto opeřenců objevil v roce 2000. Vlastních odchovaných mláďat se ale zoologická zahrada dočkala až letos, kdy ji papouščí partneři Ulfine a Robin obohatili o dva přírůstky.
První náznaky zdařilého odchovu se v brněnské zoo objevily v lednu. „Pozorovali jsme časté páření, od února si samice výrazně bránila přístup do hnízda a ve druhé polovině února už byly slyšet první zvukové projevy mláďat,“ vysvětlila chovatelka Jana Moravcová.
Čtyřletá Ulfine a dvacetiletý Robin tvoří chovný pár od roku 2018. Ačkoli je dělí velký věkový rozdíl, na páření podle chovatelů vliv nemá. Pro odchov je totiž nejdůležitější především harmonizace páru, která může v některých případech trvat i několik let.
Dosavadní pokusy o páření a hnízdění papoušků byly proto i přes snahy chovatelů neúspěšné. „Každý rok už od prosince dáváme samici do expozice větvičky a stébla na vytvoření hnízda,“ přiblížila situaci Moravcová. Dvě letošní únorová mláďata proto vyvolávají mezi chovateli nadšení.
Nestoři nepatří pro své olivově zelené zbarvení k výrazným druhům, jejich schopnosti je ale řadí mezi nejvynalézavější a nejchytřejší ptáky na světě. „Pracovat s tímto druhem pro mne byla už od začátku velká výzva a z mláďat máme opravdu nesmírnou radost,“ popsal brněnský kurátor ptáků Petr Suvorov.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.