V brněnské zoo se vyklubala první mláďata ohroženého papouška

Autoři | Foto Zoo Brno

Po jednadvaceti letech chovu se v brněnské zoo poprvé narodila mláďata ohroženého papouška nestora keu. Pár Ulfine a Robin zplodil po letech soužití dva potomky. Měsíc stará papouščí mláďata patří k jednomu z nejchytřejších druhů ptáků na světě.

Ve volné přírodě žije nestor kea vysoko v chladných novozélandských horách. Jedná se o společenský druh, který může žít v páru i v polyandrickém svazku, kdy se dominantní samice páří s více samci. Je to společenský druh, který se v přírodě často pohybuje i ve velkých skupinách. Hnízdí zejména na zemi v jeskyních. Samice snese až čtyři bílá vejce, na kterých sedí necelý měsíc. V minulém století byli na Novém Zélandu považováni farmáři za škodnou, loveni a hrozilo jim dokonce vyhynutí. Dnes patří k ohroženým druhům, jsou chováni v mnoha evropských zoologických zahradách včetně České republiky. Najdete je kromě Brna také v Praze, Plzni, Liberci a Lešné.

Ve volné přírodě žije druh nestora keu v oblasti novozélandských hor, v Brně se první zástupce těchto opeřenců objevil v roce 2000. Vlastních odchovaných mláďat se ale zoologická zahrada dočkala až letos, kdy ji papouščí partneři Ulfine a Robin obohatili o dva přírůstky.

První náznaky zdařilého odchovu se v brněnské zoo objevily v lednu. „Pozorovali jsme časté páření, od února si samice výrazně bránila přístup do hnízda a ve druhé polovině února už byly slyšet první zvukové projevy mláďat,“ vysvětlila chovatelka Jana Moravcová.

Čtyřletá Ulfine a dvacetiletý Robin tvoří chovný pár od roku 2018. Ačkoli je dělí velký věkový rozdíl, na páření podle chovatelů vliv nemá. Pro odchov je totiž nejdůležitější především harmonizace páru, která může v některých případech trvat i několik let.

Dosavadní pokusy o páření a hnízdění papoušků byly proto i přes snahy chovatelů neúspěšné. „Každý rok už od prosince dáváme samici do expozice větvičky a stébla na vytvoření hnízda,“ přiblížila situaci Moravcová. Dvě letošní únorová mláďata proto vyvolávají mezi chovateli nadšení.

Nestoři nepatří pro své olivově zelené zbarvení k výrazným druhům, jejich schopnosti je ale řadí mezi nejvynalézavější a nejchytřejší ptáky na světě. „Pracovat s tímto druhem pro mne byla už od začátku velká výzva a z mláďat máme opravdu nesmírnou radost,“ popsal brněnský kurátor ptáků Petr Suvorov.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zoo, papoušci, nestor kea, Brno, Zoologická zahrada Brno, papoušek, příroda, ptáci, Jana Moravcová, zoologická zahrada, Lešná

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.