Dnes, 13:00
Současné počasí ohrožuje moravské vinohrady. Neustálé střídání dešťových přeháněk se slunečnými dny jim vůbec neprospívá. Hrozí, že vinice ve velkém napadnou a zdecimují houbové choroby. Vinaři se mají na pozoru, už během příštího týdne totiž chtějí začít sbírat na první dávky burčáku.
Jen co jihomoravští vinaři spočítali škody po jarních mrazech, počasí si s nimi opět hraje. Vinicím hrozí, že je ve velké napadnou houbové choroby. Přispívá k tomu střídání dešťových přeháněk se slunečnými dny. Škody mohou být fatální, vinobraní se totiž blíží, varují předáci oboru.
„Abnormálně vlhké prostředí nám dělá starosti, největší obavy máme z padlí révového, ale ve vinicích se může objevit i peronospora,“ vysvětlil David Šťastný z Vinných sklepů Valtice.
Padlí révové ničí samotné hrozny. Na jejich povrchu vytváří bělavý povlak, odtud vzalo svou přezdívku moučnatka. Napadené bobule pak ztrácejí pevnost, praskají a mohou zcela odpadnout. Škody se projevují nejen v objemu, ale také v kvalitě celé úrody.
„Padlí je jeden z největších strašáků vinařů. Pokud se včas nezasáhne, může zlikvidovat i celou úrodu,“ upozornil Šťastný, který je zároveň také viceprezidentem Vinařské unie ČR.
Aktuální počasí je údajně abnormální a nutí vinaře k maximální obezřetnosti. „Celý rok ve vinici poctivě pracujete, staráte se o keře révy i půdu, o to těžší je vidět, když o plody své práce přijdete těsně před sklizní,“ svěřil vinař Jakub Zugárek z Vinařství Kovacs z Novosel.
Do vinhradů jezdí několikrát denně a bedlivě sleduje vývoj situace. „Vinobraní je už doslova za rohem, první hrozny na burčák plánujeme sbírat už 5. srpna. Čas na prevenci a ochranu vinic je omezený, ale musíme postupovat promyšleně, abychom zachránili letošní úrodu hroznů," dodal Zugárek.
O kvalitě i množství úrody podle vinařů rozhodnou následující týdny. Předpověď meteorologů však podle Šťastného není příliš optimistická. „Co srpen na hroznech pokazí, to září nenapraví,“ připomněl starou vinařskou pranostiku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám