Skok do neznámé vody může skončit tragédií. Ochrnutí hrozí během vteřiny

Autoři | Foto Pixabay.com

Nejrizikovější letní úrazy? Skoky do neznámé vody, varují odborníci. Letní radovánky u vody mohou snadno přejít v celoživotní drama. Nejhorší úrazy podle odborníků hrozí při skocích do neznámé nebo mělké vody. Často totiž končí zlomeninou krční páteře, poškozením míchy a někdy též trvalým ochrnutím.

Vysoké teploty zkrátka lákají k vodě. Koupání, paddleboardy, lodičky nebo skoky ze břehu patří neodmyslitelně k létu. Jenže právě tyto aktivity každoročně můžou za desítky vážných úrazů s trvalými následky. Odborníci proto důrazně připomínají, že jediný skok do vody bez rozmyslu může stát zdraví nebo život.

Na neuvážený skok do bazénu doplatil i Pavel Brož. „Před úrazem jsem žil velmi aktivní život úplně zdravého kluka. Vteřinou se všechno obrátilo vzhůru nohama. Po neuváženém a naprosto hloupém skoku do bazénu jsem skončil na vozíku,“ popisuje jeden z ambasadorů projektu VZP ČR Vzpoura úrazům. 

„Následkem úrazu jsem zjistil, že i maličkost, vlastní hloupost nebo obyčejná klukovina od základu zásadně změní život. Vše se změnilo nejen mně, rodině, ale i všem blízkým," dodal Brož. Dětem, mladým lidem i dospělým chce proto vštípit myšlenku, aby neopakovali stejnou zbytečnou chybu.

Projekt VZPoura úrazům, který organizuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, do konce prázdnin navštíví 24 míst po celé republice. Besedy, kde hovoří lidé po těžkých úrazech, se uskuteční například v Ostravě, Plzni nebo Trutnově. O osvětu by ale podle odborníků měli dbát i rodiče při každém letním výletu. Stačí totiž jedno neopatrné rozhodnutí a život už nikdy nebude jako dřív.

Podle České asociace paraplegiků patří skoky do vody k nejzávažnějším letním úrazům. I když jsou až za pády a dopravními nehodami, následky bývají fatální. Mezi nejčastější zranění patří zlomeniny krční páteře, poškození míchy a následné ochrnutí. Úrazy vznikají i po zdánlivě nevinném skoku v přírodě, třeba na mělčinu nebo skrytou překážku. 

Jak podobným úrazům předejít? Radí ministerstvo zdravotnictví:

  • Nechoďte se koupat sami. Nikdy nevíte, co se může stát.
  • Do vody nechoďte těsně po jídle, to znamená s plným žaludkem. Po konzumaci většího množství jídla počkejte minimálně jednu hodinu. Nepijte alkohol.
  • Neplavte do blízkosti plavidel a plavební dráhy, po které jezdí lodě a čluny.
  • Nechoďte plavat, když jste unavení nebo rozpálení.
  • Neplavte a neskákejte do vody tam, kde to neznáte a nemůžete vidět, co je pod hladinou. Mohli byste se zranit, mít trvalé následky nebo se zabít o pahýl stromu či výčnělek skály. 
  • Jdete-li plavat dál od břehu, zajistěte si doprovod lodičky nebo si s sebou vezměte alespoň barevnou ruční bójku. Nechoďte plavat sami, popřípadě aspoň informujte své známé.
  • Když cítíte únavu nebo když vás chytne křeč do nohy, tak si odpočiňte.
  • Nezapomeňte, že děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest nepatří do lodiček.
  • Než skočíte, zhodnoťte situaci. V ideálním případě si vodu nejprve projděte. Nevyplatí se riskovat zdraví kvůli pár vteřinám adrenalinu.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zdraví, léto, voda, koupání, sport, prevence, úraz, skoky do vody, projekt, zranění

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.