úterý 26. ledna 2021 Zora

Smutná zpráva pro přírodu. Na dálnici u Brna srazilo auto mladého rysa

Ochránci přírody oznámili v těchto dnech smutnou zprávu. Na dálnici u Brna srazilo auto mladého rysa. Podle organizace Hnutí Duha jde letos už o třetí zdokumentované úmrtí velmi vzácné šelmy. Jednoho rysa zabili pytláci, další zemřel také pod koly auta.

Podle ochránců přírody šlo v posledním případě o jedince z moravsko-slovenského pomezí, kde ho už dříve zachytily fotopasti. „Díky unikátní skvrnitosti rysí srsti se podařilo samce rozpoznat na několika snímcích. Mladého rysa fotopasti poprvé zaznamenaly 25. srpna letošního roku v Bílých Karpatech nad obcí Nedašov. Poté jej dvakrát zachytila také fotopast v hřebenových lokalitách Vsetínských Beskyd,"uvedl v tiskové zprávě člen hnutí a zoolog Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Rys tak musel k Brnu ujít vzdálenost přesahující 130 kilometrů, přičemž překonal mnoho silnic, kolejí i hustého osídlení. „Takový rozptyl není ojedinělým případem. Mladí jedinci, kteří se osamostatní, jsou schopni urazit při hledání nového teritoria velké vzdálenosti. Ukázkou úspěšného přesunu přes Moravskou bránu byl rys Kryštof, který dva roky pobýval na území Moravského Krasu. Vzdušnou čarou činila vzdálenost mezi místem narození rysa Kryštofa a jeho novým teritoriem přibližně 122 kilometrů," dodal Duľa.

Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy a na území České republiky jich žije pouze několik desítek kusů, patří tak mezi silně ohrožený druh chráněný zákonem.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Hnutí Duha

Štítky rys, úmrtí, dálnice, hnutí duha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.