St 12. 8. 2026Klára
Vzdělání

Studenti z Brna pomůžou s kolonizací vesmíru. Vyšlou satelit

Vvsianskalucie1 minuta čtení8. 3. 2023, 14:00
Studenti z Brna pomůžou s kolonizací Marsu a Měsíce. Do vesmíru pošlou satelit
Studenti z Brna pomůžou s kolonizací Marsu a Měsíce. Do vesmíru pošlou satelit · Foto: ilustrační foto MENDELU

Jeden rok na brněnské univerzitě stačil studentům k tomu, aby přišli s ambiciózním plánem. Tým z Vysokého učení technického (VUT) chce vyslat na oběžnou dráhu satelit, který umožní zkoumat chování buněk ve stavu beztíže. Výsledky bádání napomohou s kolonizací Marsu i Měsíce.

Pokud se brněnský projekt naplní, půjde o historicky první vyslání českého studentského satelitu do vesmíru. S biologickou částí experimentu pomohou týmu z VUT studenti Mendelovy univerzity (MENDELU), kteří budou zkoumat chování buněk.

Výzkum se zaměří na sušenou biomasu a technologie, které pomohou buňky v biomase přivést ve vesmíru k životu. „Buňky by následně mohly sloužit například ke generování kyslíku, produkci různých látek či naopak odstraňování látek nežádoucích. Využít by se daly i k produkci potravin při lidské kolonizaci vesmíru,“ uvedla mluvčí MENDELU Tereza Pospíchalová.

Projekt, který připravují studenti oboru zaměřeného na vesmírný průmysl, nese název CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research). Zatím je ale v plenkách. „V současné chvíli je projekt ve fázi vývoje, kdy pracujeme na předběžné definici požadavků a vyhodnocování proveditelnosti konceptu. Vypracovaný máme již plán projektu a jeho cílů včetně designu architektury celého systému. V dalších fázích vývoje bychom se rádi ucházeli o podporu European Space Agency v projektu Fly Your Satellite,” řekl student Adam Hláčik z VUT s tím, že je nyní klíčové získat finance.

Oporu zatím našli studenti ve škole. „Iniciativu studentů v tomto projektu budeme maximálně podporovat. Je skvělé, že už v průběhu studia prvního semestru oboru Space Applications dokázali studenti prakticky aplikovat získané znalosti,“ řekl Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT, který je garantem oboru.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook