neděle 24. října 2021 Nina

Do Brna zavítají nejlepší české akvabely, představí se i olympionička

Po téměř dvouleté pauze se představí českým divákům nejlepší tuzemské akvabely, které zavítají na lužánecký stadion do Brna, kde se koná tento víkend mistrovství České republiky v synchronizovaném plavání. Návštěvníci uvidí například trojnásobnou olympioničku Alžbětu Dufkovou nebo reprezentantky Karolínu Kluskovou a Anetu Mrázkovou, kterým nedávno jen těsně unikla účast na olympijských hrách (OH).

Letní olympijské hry v Tokiu 2020 byly po nevydařené kvalifikaci českého dua Karolíny Kluskové a Anety Mrázkové s náhradnicí Lucií Alex Hrazdirovou bez českého zastoupení. Ačkoliv se mladé nadějná dvojice snažila na OH probojovat, tak v kvalifikačním závodě neuspěla a jejich olympijský sen se jim prozatím nesplnil. Olympionička a trenérka Soňa Bernardová ale věří, že příští OH v Paříži 2024 už budou s českým obsazením. „Výjimečný výpadek v účasti je způsobený generační výměnou. Pevně věřím, že se neúčast akvabel na olympiádě už nebude opakovat a že se tento mladý a ambiciózní pár do Paříže prodere,“ řekla Bernardová.

Neúspěšné kvalifikace lituje i Klusková. „Bylo nám samozřejmě líto, že jsme se nemohly účastnit olympiády, ale i tak jsme kvalifikaci prožívaly ve sportovním duchu a byl to pro nás obrovský zážitek,“ zavzpomínala na kvalifikační závod v Barceloně. 

České akvabely jsou ve formě

České akvabely jsou i přes neúčast na OH v dobré formě. Na juniorském mistrovství Evropy se závodnice umístily na slibném desátém místě, což vzbuzuje optimismus. Nyní je čeká republikové mistrovství, které se uskuteční už o víkendu. Šampionát bude po dvou letech. Předchozí ročníky musely být zrušené kvůli pandemii koronaviru, na počtu soutěžících to ale není znát.  „Překvapivě přes covidové období vydrželo mnoho akvabel, což nás potěšilo. Máme přibližně sto třicet závodnic z devíti klubů,“ informovala trenérka a členka pořadatelského klubu TJ Tesla Brno Miroslava Lungová.


Reprezentantky Karolína Klusková a Alex Lucie Hrazdirová

Zatímco reprezentantky měly možnost trénovat, tak ostatní musely k tréninku využívat online prostředí, což bylo občas velmi náročné. „Nejtěžší bylo trénovat týmové kategorie. Dát dohromady sestavy při online trénincích na suchu byla opravdu výzva. Navíc motivovat děvčata bylo občas náročné,“ popsala Lungová. Ačkoliv se pauza v trénincích na výkonnosti akvabel podepsala, tak se i přesto podařilo sestavy natrénovat a závodnice jsou před nadcházejícím šampionátem v dobré formě, připravené předvést své sestavy českým divákům.

Soutěžní pole bude nabité

Kromě olympioničky Alžběty Dufkové a reprezentantek Klusové, Mrázkové a Hrazdirové se mistrovství zúčastní například i Marika Brabcová a Diana Čipová, které jsou úřadujícími mistryněmi republiky v kategorii starších žákyň. Ty nedávno přestoupily z Komety Brno do klubu Tesla Brno. Spolupráce s Teslou přinese mladým akvabelám větší příležitosti. „Holky tam mají mnohem lepší zázemí a mohou více růst a zlepšovat se,“ uvedla trenérka závodnic a rozhodčí šampionátu Monika Moravicová.

Víkendový program bude nabitý. Soutěžit se bude v sobotu od devíti do sedmi, v neděli od osmi do tří, a to jak v žákovských, tak i v juniorských a seniorských kategoriích. Mimo soutěže jednotlivců a duetů budou vystupovat i týmy. Vrchol šampionátu bude v neděli odpoledne, kdy se na řadu dostanou kombinované sestavy a tzv. highlighty, což jsou týmové sestavy, ve kterých se představuje osm až deset závodnic, sestava trvá necelé tři minuty a je zaměřená především na výhozy a akrobatické prvky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Synchro Tesla, Barbora Švubová

Štítky akvabely, mistrovství ČR, reprezentantky, Brno, víkend

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.