neděle 29. listopadu 2020 Zina

Kompromis pro MotoGP? Na opravy okruhu dáme 20 milionů, navrhují Brno a Jihomoravský kraj

Dílčí úpravy Masarykova okruhu s náklady do 20 milionů korun. Takový návrh chce dát Brno a Jihomoravský kraj promotérské společnosti Dorna, aby se mohly příští rok uskutečnit v Brně závody Grand Prix silničních motocyklů. Dorna požaduje kompletní opravu za 100 milionů. Není tak jasné, zda návrh na menší částku přijme a jestli město a kraj i tak budou mít peníze, prohlásila primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní se musí rozhodnout v řádu dnů, jinak je možné, že Dorna obsadí volný termín pro Brno jiným zájemcem.

Minulý týden byl zveřejněn kalendář mistrovství světa na příští rok, ale Brno v něm chybí. Tradiční termín na začátku srpna zatím zůstal volný. „Dorna požaduje kompletní opravu okruhu za 100 milionů korun. Shodli jsme se i se zástupci kraje, že tyto peníze nemůžeme vynaložit z městského ani krajského rozpočtu," uvedla Vaňková.

Konec MotoGP v Brně? Pořadatel příští rok se závodem v Česku nepočítá. Opravte si povrch, vzkazuje

Obrovskému problému nyní čelí Spolek pro MotoGP. Promotér šampionátu totiž s brněnským závodem příští rok nepočítá. Brno nefiguruje v seznamu měst, kde se motocyklový závod mistrovství světa příští rok pojede. Španělská promotérská společnost...

Nejsme si jisti, jestli zvládneme najít peníze i na nejmenší opravy

Zástupci proto jednají s Automotodromem jakožto vlastníkem okruhu o vymezení nezbytně nutných oprav. „Předpokládám, že by mohly být do 20 milionů korun. Následně budeme jednat s Dornou. Nevíme, jestli s tím bude souhlasit. A musím přiznat, že ani nejsme stoprocentně rozhodnutí, že tuto nižší částku budeme schopní z úrovně města a kraje zaplatit," řekla Vaňková s ohledem na ekonomické dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje i města. Jen letos mělo město propad kolem 1,5 miliardy, kraj miliardu.

POLITICKÁ KORIDA: Měl by kraj platit soukromému subjektu desítky milionů na rekonstrukci tratě pro MotoGP?

Jihomoravský kraj přispívá každý rok na konání MotoGP desítky milionů korun. Jen zalistovací poplatek na příští ročník se má vyšplhat na 162 milionů. Po letošním ročníku přitom zůstala hořká pachuť, jezdci si stěžovali na špatný stav...

Velká cena v Brně byla v uplynulých letech opakovaně v ohrožení. Hlavním důvodem byla její ztrátovost vlivem zalistovacího poplatku, který v posledních sezonách překročil 100 milionů korun. Spolek kraje a města měl jako pořadatel smlouvu na pět ročníků, letos se mělo jet popáté původně za poplatek 120 milionů.

Žádné spekulace. Trať soukromého Masarykova okruhu musí podle smlouvy opravit město a kraj

Opravu dráhy na Masarykově okruhu v Brně, na kterém se jezdí motocyklová Grand Prix, je podle smlouvy povinen uhradit pořadatelský spolek Jihomoravského kraje a města. Vyplývá to z uzavřené smlouvy, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) v...

Ve hře je bitva právníků a insolvence spolku

Kvůli koronaviru ale nemohli na akci diváci, a proto se zástupci spolku dohodli s Dornou, že se letos závody bez diváků pojedou za jeden milion eur (asi 27 milionů Kč) a ročník s diváky bude příští rok stát šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Na oba ročníky město i kraj shodně schválily příspěvek po 60 milionech. Stát by měl na obě akce dát 85 milionů.

Pokud neopravíte trať, příští rok se nepojede, vzkázali komisaři MotoGP v Brně. Rekonstrukce by vyšla na sto milionů

Mírně hořkou pachuť zanechalo organizátorům Velké ceny České republiky v Brně po jinak vydařeném víkendu prohlášení některých jezdců. Ti označili stav povrchu na Masarykově okruhu za katastrofální. Podle ředitelky brněnského Automotodromu...

Pokud by spolek nenašel s Dornou kompromis a promotér MS požadoval peníze, věc by dostali na stůl právníci. „Je to poměrně složitý právní problém. Máme s Dornou dodatek a závazky mají obě strany. Právníci by museli vytvořit rozbory s tím, jaké závazky jsme povinni platit," řekla Vaňková. Jako možnost připouští i to, že by se muselo zaplatit za závody, které by se neuskutečnily. V takovém případě by ale podle Vaňkové musel jít spolek do insolvence.

Jste pro, aby Brno společně s Jihomoravským krajem dotovalo opravu Masarykova okruhu pro účelu závodu MotoGP?

Celkem hlasovalo5897 čtenářů

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook / Brno Circuit

Štítky motogp, trať, masarykův okruh, oprava, jihomoravský kraj, brno, ezpeleta, dorna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Norton Špaček

Pokud se to nepojede 2021 tak pak už nikdy. Veletrhy nebudou.Moto GP taky ne, Brno zmizí z povědomí.

čtvrtek, 12. listopadu 2020, 19:38

Martin Otahal

Ano

pondělí, 9. listopadu 2020, 18:30

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.