Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Na brněnském výstavišti dnes začal veletrh vojenské techniky IDET. I přes nevoli aktivistů

RRedakce1 minuta čtení31. 5. 2017, 13:39
Zbrojní arzenál vystavený na veletrhu IDET, Autor: Marek berger
Zbrojní arzenál vystavený na veletrhu IDET, Autor: Marek berger

Na brněnském výstavišti dnes začíná mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET a k tomu přidružené akce. Celkem bude v Brně vystavovat 518 firem z 31 zemí. Znamená to mírný nárůst oproti roku 2015, kdy se akce konala naposledy. Proti akci protestují aktivisté.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše má akce zvýšenou zahraniční účast. "Impulsem pro vystavovatele byly ohlášené investice ze strany armády. Vystavovatelé se těší na případné objednávky," uvedl Kuliš. Česká armáda plánuje v nejbližších letech nákupy za desítky miliard korun. Jde například o nákup nových bojových vozidel pěchoty. Tendr bude stát více než 50 miliard korun. Resort plánuje i modernizaci 33 samohybných houfnic Dana.

K největším vystavovatelům letos patří Czechoslovak Group, Omnipol, STV Group, VOP CZ Agados nebo ERA. Do Brna se chystá například zbrojovka BAE Systems, jejíž bojové vozidlo je mezi dalšími v hledáčku české armády. BAE Systems kromě něj na veletrhu představí modely samohybné houfnice M109A7 a dělostřelecký systém Archer, který je zabudován do 8x8 podvozku českého výrobce Tatra. Největší zahraniční účast na veletrhu chystá Turecko.

Firmy předvedou také novinky. Například česká společnost Agados, která patří k největším výrobcům přívěsných vozíků v ČR, pokřtí mobilní polní kuchyni PK4 (Kaga).

Aktivisty bojují proti veletrhu

Proti veletrhu pravidelně protestují aktivisté. Hnutí Nesehnutí požaduje, aby Brno veletrhu přestalo poskytovat své prostory. Podle aktivistů zbraně z obchodů uzavřených na veletrhu končí také v rukou diktátorů nebo v oblastech ozbrojených konfliktů.

Veletrhy Brno s argumenty aktivistů nesouhlasí, veletrh považují za obranný, ne zbrojařský. V pořadí 14. veletrh bezpečnostní techniky IDET doplňuje 18. veletrh požární techniky PYROS a 9. veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET.

Zdroj: ČTK

Foto: Marek Berger
 

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Jak vyzrát na sucho? Dobrovolníci na Brněnsku budují speciální přehrádkySpolečnost

Jak vyzrát na sucho? Dobrovolníci na Brněnsku budují speciální přehrádky

Dobrovolníci začali tento týden v reakci na extrémní sucho v lokalitách v okolí Tišnova na Brněnsku a Velké Bíteše na Ždársku budovat přehrádky na lesních melioračních strouhách. Cílem je navrátit vodu do krajiny, řekl Jan Skalík z Hnutí DUHA, které akci uspořádalo.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook