Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Brněnské historické centrum čeká letos změna. Těšit se Brňané mohou na méně aut

ČTK3 minuty čtení8. 3. 2026, 7:00
Brněnské historické centrum čeká letos změna. Těšit se Brňané mohou na méně aut
Brněnské historické centrum čeká letos změna. Těšit se Brňané mohou na méně aut · Foto: Markéta Katrin Špoková

Brno letos připravuje zásadní snížení počtu aut v historickém centru včetně pěší zóny v Rašínově a Masarykově ulici a na náměstí Svobody. Město výrazně sníží počet oprávnění k vjezdu do centra a na třech místech nainstaluje výsuvné sloupky, které díky čtečce registračních značek vpustí jen auta s oprávněním. Nová oprávnění by měla platit od června, instalace sloupků se očekává v září.

„Těch opatření je více a nedokážeme všechno spustit v jeden moment,“ poznamenal radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Zmínil, že situace v centru se každoročně zhoršuje a ač se ji město snažilo dílčími kroky zlepšit, nepodařilo se to. „Část řidičů je neukázněná a rychle roste frekvence zásilkových a rozvážkových služeb,“ řekl Kratochvíl. Nově se do centra dostanou už pouze obyvatelé, majitelé nemovitostí, vozidla integrovaného dopravního systému a MHD. „Zrušíme všechna stanoviště taxislužeb, oprávnění nedostanou zásilkové a rozvážkové služby,“ řekl Kratochvíl.

Všechna tato vozidla budou moct do centra vjíždět pouze od 04:00 do 11:00, tedy v době vyhrazené pro zásobování. Stejně tak lidé, kteří si plánují různé opravy v domech a podobně, musejí směřovat tyto služby do tohoto času. „Samozřejmě při haváriích bude vjezd umožněný, ale chceme centrum od aut vyčistit,“ řekl Kratochvíl. Většina ulic je totiž pěší zónou.

Sloupky, které vjezdu zamezí, budou v tramvajové trati u ústí Masarykovy ulice u nádraží, na opačném konci před náměstím Svobody a v Rašínově ulici, kde v současnosti na vjezd dohlížejí strážníci. Navíc auta, která po Masarykově ulici od nádraží do centra vjedou, budou muset odbočit do Jánské ulice, kde bude příkazová značka.

Omezený bude i průjezd tramvají. „Přes náměstí Svobody jich projede méně, ale dostupnost MHD zůstane zachovaná. Jak přesně budou změny vypadat, o tom teprve diskutujeme,“ řekl Kratochvíl.

Silnější regulace vjezdu a parkování se dotkne i mnoha dalších ulic. Za dva roky má být dokončená stavba Janáčkova kulturního centra (JKC) a souběžně s tím by se měla na pěší zónu proměnit Veselá ulice mezi Solniční a Dominikánskou. Vjezd bude povolený pouze obyvatelům a řidičům jedoucím do podzemních garáží ve Špalíčku. Město také výrazně omezí počet parkovacích míst ve Veselé ulici. Nová místa totiž nabídne v parkovacím domě JKC. Na Dominikánském náměstí také ubyde parkovacích míst a budou zrušená vyhrazená parkovací stání. Ta zmizí i na dalších místech a stání budou určena obyvatelům a abonentům. „Zatím stále řešíme, jakou regulaci zvolíme pro Zelný trh,“ řekl Kratochvíl.

Dále město plánuje regulovat auta vjíždějící před Nejvyšší správní soud a prostranství okolo kostela svatého Jakuba. „Bude zde jen krátkodobé parkování a u horní části kostela bude jen podélné parkování,“ doplnil Kratochvíl.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
JP
Jiří Peš8. 3. 2026, 10:27
Aneb, jak se kvůli zelené demagogii likvidujou živnostníci a podnikatelé. Ty rozvážky zboží nebo zásilek se budou dělat jak ?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jističSpolečnost

Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jistič

Odjeli jste na dovolenou, ale elektroměr se nezastaví. Největší úsporu přitom často nepřinesou odpojené nabíječky, ale bojler, druhá lednice nebo klimatizace. Odborníci radí, co se před odjezdem vyplatí vypnout a na co raději nesahat.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook