Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Strážci přírody v Moravském krasu loni uložili o něco více pokut

ČČTK, Anna Pospíšilová2 minuty čtení10. 3. 2024, 13:00
size3-16927791860423-60-lidem-otevreli-opet-lezeckou-stenu-v-moravskem-krasu-pribyla-byrokracie-aby-mistni-nebrblali
size3-16927791860423-60-lidem-otevreli-opet-lezeckou-stenu-v-moravskem-krasu-pribyla-byrokracie-aby-mistni-nebrblali · Foto: Město Blansko

Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras za loňský rok uložili na místě 43 pokut, ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o sedm více. I tak je to výrazně méně než v covidovém roce 2020, kdy jich uložili bezmála 150.

Právě v roce 2020 strážci přírody v Moravském krasu uložili dosud nejvíce pokut, bylo jich 142. Do přírody totiž tehdy kvůli koronavirovým opatřením vyrazili i lidé, kteří se v ní neuměli chovat. O rok později počet na místě uložených pokut klesl na 53, v roce 2022 jich bylo 36. Tedy v desítkách zhruba jako před covidem, kdy v roce 2019 strážci uložili 49 pokut. „Je pozitivní, že zůstáváme počtem pokut ve stavu před rokem 2020 a extrém covidu, rok 2020, se neopakuje,“ uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Strážci i loni nejčastěji trestali nepovolené vjezdy vozů mimo silnice, a to v 29 případech. Dvanáctkrát případech ukládali pokuty za rozdělávání ohně v chráněné krajinné oblasti či v národní přírodní rezervaci. Ve dvou případech pokutovali vstup do národní přírodní rezervace. Oproti roku 2022 ubylo obytných vozů na parkovištích, kde se nocovalo.

„Ve srovnání s rokem 2022, kdy v měsíci srpnu nocovalo na parkovišti u Kateřinské jeskyně celkem 36 obytných vozů a na parkovišti u Macochy dokonce 60 obytných vozů, je rok 2023 návratem k normálu a k ukázněnosti řidičů obytných vozů v CHKO Moravský kras. Jistě je to i díky spolupráci s Asociací kempování a karavaningu probíhající formou konzultací a vzájemné informovanosti. Parkoviště v chráněné přírodě prostě nejsou kempy,“ uvedll Tůma.

Zdůraznil, že strážci přírody pokutovali pouze nejkřiklavější přestupky. Malé přestupky řešili domluvou, všechny pak s vysvětlením a poučením. Na místě mohou uložit pokutu až 10.000 korun.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně do nich zavítá kolem 300.000 návštěvníků.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook