Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Členové vlády navštívili místa po tornádu. Fiala vzal s sebou Bartoše i Hubáčkovou

Kateřina Benáčková2 minuty čtení8. 2. 2022, 13:30
Návštěva Hodonína
Návštěva Hodonína · Foto: Město Hodonín

Premiér Petr Fiala (ODS) navštívil včera s vybranými členy vlády jihomoravské obce postižené loňským tornádem. Společně zavítali do Hodonína, Hrušek, Moravské Nové Vsi, Lužic i Mikulčic, kde se setkali se starosty a občany, jimž přírodní katastrofa změnila život.

Na cestu na jižní Moravu se premiér Fiala vydal v pondělí 7. února. Programu v tornádem zasažených místech se zúčastnil také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) a ministryně životního prostředí a bývalá starostka Ratíškovic na Hodonínsku Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Společně navštívili obce, jež prošly od loňského tornáda viditelnou proměnou a lidé se v nich znovu učí žít.

V Hodoníně zavítala delegace například do areálu zničeného příměstského lesa v Bažantnici, kde se setkala se zástupci města, nebo do tornádem poničené zoologické zahrady. Na vlastní oči spatřili politici nejzasaženější Moravskou Novou Ves nebo stav Lužic, v nichž zasáhla přírodní katastrofa třetinu domů. Návštěvou chtěla vláda podle Fialy zjistit, jak se může vláda dále angažovat.


Návštěva v Hodoníně

„Udělal se obrovský kus práce, to je vidět na první pohled. Ale je také vidět, že spousta práce ještě zůstává. Obdivujeme statečnost, úsilí a vytrvalost místních lidí a přijeli jsme sem i proto, abychom se podívali na místě na to, co se podařilo, co je ještě potřeba udělat a co může udělat vláda, a jakým způsobem může pomoci," řekl na brífinku v Hodoníně Fiala.

Kabinet chce prodloužit, případně znovu vypsat, výzvu, z níž mohou lidé postižení tornádem získat peníze na obnovu. „Na pomoc nedosáhla asi desítka rodin nebo občanů. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje dotační program pro podnikatele, kteří se do záchranné sítě nedostali," vysvětlil mluvčí města Hodonín Josef Horníček. Podle premiéra bude potřeba také prodloužení psychologické podpory, která se postiženým poskytuje.

Tornádo zasáhlo jižní Moravu na konci června loňského roku a zanechalo za sebou šest zemřelých. Přírodní katastrofa poničila obce na Břeclavsku a Hodonínsku, v nichž poškodila asi 1200 domů. Dvě stě budov muselo jít po události k zemi.


Návštěva v Lužicích FOTO: Archiv Petr Fiala

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jističSpolečnost

Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jistič

Odjeli jste na dovolenou, ale elektroměr se nezastaví. Největší úsporu přitom často nepřinesou odpojené nabíječky, ale bojler, druhá lednice nebo klimatizace. Odborníci radí, co se před odjezdem vyplatí vypnout a na co raději nesahat.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook