St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Brno letos neprodá Technologický park, zlepšily se daňové příjmy

ČTK2 minuty čtení8. 9. 2021, 7:30
Technologický park.
Technologický park.

Brno letos neprodá Technologický park, jehož prodej zvažovalo od loňska i kvůli špatné ekonomické situaci zaviněné pandemií koronaviru. Kancelářský areál existuje přes dvacet let a pronajímá šedesát tisíc metrů čtverečních kanceláří. Sídlí tam výzkumné a inovativní firmy. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) novinářům řekla, že hospodářská situace je teď lepší. Město čeká o miliardu vyšší daňové výnosy oproti původnímu předpokladu. O budoucnosti parku napoví posudky, které by měly být podle Vaňkové hotové během týdnů. Na jejich základě se Brno rozhodne, zda park prodat, zpeněžit jen část nebo jen některé budovy, případně si ho nechat.

Brno letos v rozpočtu počítalo s příjmem z prodeje parku ve výši 1,2 miliardy korun. Odhad vycházel z toho, že město loni začátkem roku stalo vlastníkem sta procent akcií, když koupilo za 559 milionů padesát procent akcií od dubajské společnosti P&O.

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál (dříve ANO) na zasedání zastupitelstva uvedl, že prodej Technologického parku by mohl být jednou z největších chyb, kterou město udělá. „Čistý zisk po zdanění je pětadevadesát milionů korun, to znamená, že Technologický park je schopen obsloužit úrokovou míru až na šestimiliardovém úvěru. Prodávat něco, co je schopné dotovat městský rozpočet, bych považoval nejen za chybu, ale ne za úplně hospodárné chování," řekl Vokřál.

Vaňková uvedla, že letos se park prodávat nebude. „V rozpočtu jsme plánovali příjem 1,2 miliardy za prodej. Jedním z důvodů prodeje byla špatná situace a špatný ekonomický výhled nižších daňových příjmů. V tuto chvíli je situace lepší, než jsme předpokládali, proto není nezbytné Technologický park letos prodávat," uvedla Vaňková. Brno očekávalo daňové výnosy 9,7 miliardy, nyní je výhled 10,7 miliardy.

Podle primátorky bude mít město v řádu týdnů posudky. „Budeme se moct rozhodnout, zda ho prodávat, nebo ne, zda jej prodat jako celek, nebo obchodní podíl, pouze nemovitosti nebo část areálu. Čekáme na podklady, které nám umožní učinit rozhodnutí," dodala Vaňková.

Technologický park má k dispozici ještě šedesát tisíc metrů čtverečních pro stavbu kanceláří a dalších šedesát tisíc metrů má sloužit podle územního plánu pro bydlení.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Prstencové zatmění Slunce z 20. května 2012 - ilustrační fotoSpolečnost

Česko čeká mimořádná podívaná. Zatmění Slunce vystřídají Perseidy

Česko čeká úchvatná astronomická podívaná. Slunce zakryje Měsíc a z našeho území bude možné pozorovat výrazné částečné zatmění. A tím středeční večerní program na obloze neskončí. Po setmění totiž přijdou na řadu Perseidy.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.