Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Povodí Moravy odstranilo z Brněnské přehrady rekordních 300 tun spláví

RRedakce2 minuty čtení26. 8. 2020, 17:00
Povodí Moravy odstranilo 300 tun spláví z Pryglu
Povodí Moravy odstranilo 300 tun spláví z Pryglu · Foto: http://www.pmo.cz/

Vodohospodáři z Povodí Moravy od června pravidelně čistí okolní přehrady. Letos se hmotnost naplaveného odpadu vyšplhala na rekordních 300 tun jen z Brněnské přehrady. Spláví zhoršuje kvalitu vody, krom přírodních materiálů se totiž na hladinu dostává i nebezpečný materiál z černých skládek.

Povodí Moravy už od června čistí Brněnskou přehradu. Letošní rok zaznamenali pracovníci rekordní množství odpadu ve vodě. Zatímco v předchozích letech odstranili z hladiny okolo 20 tun spláví, letos přinesly povodně a nadprůměrné srážky víc než patnáctinásobné množství nežádnoucího materiálu. Jen na konci minulého týdne z vody díky pracovníkům Povodí Moravy zmizelo 30 tun odpadu. 

Od předminulého měsíce se celková hmotnost spláví vyhoupla na 300 tun. Těžba probíhala s pomocí bagrů v několika cyklech u hráze, na Rokli a v Rakovecké zátoce.

„Letošní rok je z hlediska množství dřevního a dalšího materiálu opravdu mimořádný. Příčinou jsou prudké srážky a vzestupy hladin vodních toků, které unášejí všechen materiál nacházející se v těsné blízkosti vodních toků. Určitý podíl na množství dřevní hmoty má i těžba dřeva po kůrovci. V nádrži tak skončily např. i silné kmeny stromů, se kterými jsme si museli poradit těžkou technikou,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. 

Odpad je nutné ekologicky zlikvidovat

Spláví vodohospodáři odvezli na meziskládku, kde se bude odpad sušit a třídit na plasty, dřevo a další, aby mohli všechen nežádoucí materiál ekologicky zlikvidovat. 

Ani Novomlýnské nádrže zrovna neoplývaly čistotou. Odsud pracovníci odvezli neuvěřitelných sto tun spláví. Další tuny odpadu odváželi také z přehrad Bystřička, kde se objevilo 10 tun odpadu, Luhačovické 3 tuny, v Letovicích a Boskovicích zaznamenali pracovníci 3 tuny a ve Slušovicích 1 tunu odpadu.

Spláví zhoršuje kvalitu vody

Tyto splaveniny mají špatný vliv na kvalitu vody v nádržích.  Krom přírodního materiálu se totiž v době zvýšených průtoků mohou do řek dostat i různé předměty z načerno založených skládek. Kromě toho by spláví mohlo vytvářet riziko pro lodě při pohybu na vodní hladině či pro plavce. Povodí Moravy, s. p. proto vyzývá v období vysokých průtoků i v období krátce po nich k opatrnosti při pohybu jak v řekách, tak na vodních nádržích.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranářiKrimi

Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranáři

Horké dny lákají k vodě, lidé by to ale neměli přehánět s alkoholem. Své o tom ví žena z Pasohlávek, která se po větším množství alkoholu vydala plavat. Z vody ji museli dostat vodní záchranáři, dechová zkouška pak ukázala téměř dvě promile.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook